En İyi Fotoğraflar İçin Poz Verme Önerileri

556

Fotoğraf çekerken birçok kişi, kameraya güzel bir bakış atarak güzel fotoğraflar çekebileceğini düşünüyor. Fakat bu yeterli olmayacaktır. En iyi fotoğraf için poz verme önerilerini uygulayarak mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz.

fotoğraf çekme teknikleri

Sorun: Fotoğraflarda mutlaka boynunuz görünmeli. Başınızı öne eğmemeye çalışın, aksi halde bakışlar ağırlaşır ve çirkin görünür.

Çözüm: Başınızı hafifçe öne eğin. Doğal durmuyormuşsunuz gibi gelebilir ama tam tersi; genel görüntüye zarafet ve zindelik hissi katar. Ayrıca boynunuzu daha ince gösterir.

fotoğraf çekme

Sorun: Başınızı omuzlarınıza doğru indirmek, yapay bir görüntü yaratır. Bir de üstüne kollarınızı bağlarsanız şekliniz iyice bozulur.

Çözüm: Kameraya bakarken vücudunuzu biraz yana eğin. Kollarınızı indirin ve hafifçe birbirinden ayırın. Bu şekilde boynunuz daha ince görünür ve vücut çizgileri net şekilde tanımlanır.

fotoğraf çekme önerileri

Sorun: Hafifçe kaykılmış bir bel bile boynunuzu kısaltır ve belinizin etrafına birkaç kilo daha “ekler”.

Çözüm: Omuzları geriye atın ve omurganızı düzeltin. Eğer oturuyorsanız, sandalyenin arkasına yaslanmayın. Vücudunuzu daha belirgin göstermek için kameraya yan dönebilirsiniz.

fotoğraf poz

Sorun: Bacaklarınız kameraya dönük oturduğunuzda, siluetiniz hantal ve kutu gibi görünür. Yanlış açı, kol ve bacaklarınızın kısa görünmesini sağlayabilir.

Çözüm: Bunu düzeltmek için, kameraya hafifçe dönerek açıyı değiştirmeniz yeterli. Bacaklarınızı bir arada tutmaktan ziyade; daha uzun ve ince görünmelerini sağlamak için bir bacağınızı diğerinin biraz üzerine koyun.

fotoğraf çekme teknikleri

Sorun: Gövdenizi fotoğraf makinesinden uzak tutarsanız omuzlarınız yuvarlak ve dar, beliniz geniş gibi durur. Üst gövdenizi kameraya doğru çevirmek de çok doğru değil.

Çözüm: En iyi seçenek, gövdenizin dörtte üçünü kameraya doğru çevirmek. Bu, belinizin daha ince görünmesini sağlar ve yüz kısmınız daha güzel durur.

fotoğraf çekme

Sorun: Oturarak poz veriyorsak, genellikle elimizi nereye koyacağımızı bilemeyiz. Bağlasak bir dert, açsak ayrı dert!

Çözüm: Otururken kullanabileceğiniz en iyi el pozisyonu, ‘kum saati’ dediğimiz duruş biçimidir. Önce bacak bacak üstüne atın, ardından kollarınızı yukarıdaki gibi bacaklarınızın üzerine yerleştirin. Bu hem vücudunuzu hem de proporsiyonunuzu düzgün gösterir.