En Çok Radyasyon Yayan Telefonlar

378

Almanya Nükleer Güvenlik Radyasyondan Korunma Ofisi tarafından en çok radyasyon yayan telefon modelleri açıklandı. İşte tehlikesi daha fazla olan telefonlar:

Birçok akıllı telefon olması gerekenden daha fazla radyasyon yayıyor. Radyasyonun zararları hala tartışılmaya devam edilirken en fazla yayan cihazlar da açıklandı. Yapılan bir çalışma kapsamında akıllı telefonların yaydığı radyasyonun seviyeleri ölçülüyor.

radyasyon yayan cihazlar

Kurum resmi sitesinde, hem eski hem de yeni cihazların radyasyon seviyelerini açıkladı. “Spesifik enerji yayma hızı” adı verilen ölçek, telefonların yaktıkları watt değerini ortaya koyuyor. Çevreci organizasyonlar telefonların 0,60 watt (W) değerinin altında radyasyon yayması gerektiğini savunuyor.

EN ÇOK RADYASYON YAYAN TELEFONLAR

En çok radyasyon yayan akıllı telefon, 1,68 W ile Çinli üretici OnePlus tarafından üretilen 5T.

İkinci sırada ise 1,64 W ile bir diğer Çinli üretici Huawei’nin Mate 9 isimli modeli bulunuyor.

en fazla radyasyon yayan telefonlar

 1. Nokia Lumia 630 1,51 W
 2. Huawei P9 Plus 1,48 W
 3. Huawei GX8 1,44 W
 4. Huawei P9 1,43 W
 5. Huawei Nova Plus 1,41 W
 6. OnePlus 5 1,39 W
 7. Huawei P9 lite 1,38 W
 8. Apple iPhone 7 1,38 W
 9. Sony Xperia Z1 Compact 1,36 W
 10. Apple iPhone 8 1,32 W
 11. ZTE Axon 7 mini 1,29 W

radyasyon akıllı cihazlar

EN AZ RADYASYON YAYAN TELEFONLAR

 1. Google Pixel 0,33 W
 2. Samsung Galaxy S8 0,32 W
 3. Nokia Lumia 535 0,32 W
 4. ZTE Blade A610 0,31 W

radyasyon akıllı telefon

RADYASYONDAN KORUNMA YOLLARI

“Cep telefonlarını mümkün olduğunca az ve tekniğine uygun kullanmamız gerekiyor. Araçta mümkün olduğunca cep telefonuyla görüşmememiz gerekiyor. Görüşme sırasında araçta elektromanyetik dalgalar dolaşıyor. Kafesin içine  girdiği için cep telefonu yüksek güçte çalışıyor. Elektromanyetik dalga çıkış şansını zorluyor, açık havadaki gibi değil. Bu da araç içindeki elektromanyetik dalganın dolaşmasına ve bulunmasına ortam hazırlıyor. Dolayısıyla ’araç içinde cep telefonu görüşmesi yapabilirsiniz, herhangi bir zarar görme durumu yok’ deseler bile araç içinde elektromanyetik radyasyon olacak.

radyasyon korunma yolları

Cep telefonu görüşmesi yapacaksak kapalı mekanlarda pencereye yakın yerlerde konuşma yapmamız gerekiyor. Bu durumda cep telefonu baz istasyonuyla daha rahat iletişim kuracak ve daha az dalga yayacaktır. Daha yüksek güç daha fazla radyasyon anlamına geliyor. Telefon görüşmesi yapacaksak koridorda yapmamayı tercih edelim.

radyasyondan korunma

Kulağımızı pencereye çevirerek görüşme yapmamız lazım. Başımızı pencereye çevirip cep telefonuyla konuştuğumuz sol kulağımız pencere yönünde olmalı. O zaman cep telefonunu sağ kulağımıza tutmayacağız. Bunlar birer teknik.”