Elektronik Sigara Hastalık Riskini Arttırıyor

285

Bir İngiliz gazetesinde, elektronik sigara ve zararları açıklandı. E sigaranın kalp hastalığı ve kanser riskini arttırabileceği yazıldı.

Hastalıklarda artışın, elektronik sigara ile beraber 10 yıl içinde artabileceği düşünülüyor. Daily Telegraph’daki haber gazetenin bilim editörü Sarah Knapton’ın imzasını taşıyor.

Elektronik Sigara

Yazıda, New York Üniversitesi Tıp Okulundan araştırmacıların, elektronik sigaraya ilişkin elde ettikleri bulgulara da yer verildi. Araştırmacılar, elektronik sigara içmenin normal sigara içmeye oranla daha az zararlı olduğunu kabul etmek ile birlikte: “Elektronik sigara güvenilir görülmemeli.” açıklamasını yapıyorlar.

ELEKTRONİK SİGARA DNA’YA ZARAR VERİYOR

Elektronik Sigara Zararları

Elektronik sigaraya ilişkin yapılan araştırmalar kapsamında, ABD’deki farelerdeki DNA mutasyonları ve insanların akciğer ve kalp hücreleri de incelendi.

Araştırma neticesinde elektronik sigaranın DNA’ya zarar verdiği ve DNA’nın kendisini onarmayı engellemesine neden olduğu tespit edildi.

İngiltere’de yaklaşık 3 milyon kişi elektronik sigara içiyor.

Elektronik Sigara Riski

İngiltere’de sağlık yetkilileri, 2015 yılından beri sigara tiryakilerine, normal sigaraya göre %95 oranında daha güvenli olduğunu söyledikleri elektronik sigara içmeleri için çağrıda bulunuyorlardı.

ELEKTRONİK SİGARA NEDİR?

“Kısaca e-sigara olarak adlandırılan yeni nesil elektronik sigaralar, tütün mamullerine duyulan bağımlılıktan kurtarmak ve sigaranın zararlarını azaltmak amacıyla tasarlandı. Elektronik sigara, kullananların tıpkı nargilede olduğu gibi sigaraya oranla oldukça yoğun ‘buhar’ çıkartmasını sağlıyor.

Elektronik Sigara Nedir

E-sigara aslında atomizer, likit ve batarya sistemine dayalı basit bir düzenek. Likitin içeriğinde nikotin, meyve aromaları, tütün çiçeği ve enbase bulunuyor. Elektronik sigaralar, içeriğinde sigaradaki gibi kanserojen maddeler olmadığı için bir hayli övülüyor. Sosyal medya reklamlarıyla ve çeşitli kampanyalarla satın alınması için teşvik ediliyor.

E sigara zararları

Temel olarak bir batarya sistemi ve bir atomizerden oluşur. Atomizer içerisine konulan aromalı sıvıları ısı sayesinde buhar haline dönüştürür. Atomizer ısı üretmek için ihtiyacı olan enerjiyi bataryadan sağlamaktadır. Nefes çekme sırasında hava ile karışan ve buhar haline dönüşen e-likit, geleneksel sigaradakine benzer bir duman üretir.

Küçük, orta ve büyük çaptaki kullanıcılar için basit ve ulaşılabilir tüm kitleri öneriyoruz. Kullanmak için yalnızca içerisine seçtiğiniz e-likiti eklemelisiniz.”