Ebeveynler İçin Gençleri Anlama Kılavuzu

504

Ergenlik çağındaki gençleri yetiştirmede ebeveynler için kılavuz niteliğinde olacak bilimsel araştırma sonuçları derlendi. Gençler ile iletişimde en önemli nokta ebeveynlerin çocukları ile olan bağlarını sürekli sağlam tutmaları.

GÜVENİLMEK

Gençler başta ebeveynleri olmak üzere arkadaşları, öğretmenleri kısacası herkesin onlara güvenmesini isterler. Hesap sorulmak, sorgulanmak istemezler. Yaptıklarının ailelerini utandırmasını bilinçli olarak istemezler.

gençler

Kendileri bu kadar düşünceli davranırken ebeveynler onlara kuşku ile yaklaşmasına farklı tepkiler gösterirler. Kimisi içine kapanır, odasından çıkmaz. Kimisi şamataya vurup dersi kaynatır, vur patlasın çal oynasın yaşar. Ne yaparlarsa yapsınlar tek istekleri güvenilmek.

BEĞENİLMEK

Ailesinde aradığı beğeniyi bulamayıp dışarıda aramasını istemiyorsak gençleri beğenip bunu dile getirmeliyiz. Yaptıkları ve yapmaya çalıştıkları şeyleri takdir ettiğinizi dile getirin. Hayatta kaybedecekleri şeylerin sağlıklarından önemli olmadığını ve risk almaları gerektiğini öğretin.

gençler ne ister

MOTİVE EDİLMEK

Gençleri can kulağıyla dinleyip gerçekten ne istediklerini anlamaya çalışın. Başkalarını örnek vererek kıyaslamak onları motive etmeyecektir. Yapabileceklerinin farkına varmalarını sağlayarak motive edin.

İNANILMAK

Gençler; 18 yaşına gelme, birey olma hayalleri kurarlar. 18 yaşını doldurduklarında daha çok sözlerinin geçeceğini sanır ve buna inanmak isterler. Fakat gençler için ebeveynlerinin gözünde, nüfus cüzdanının hiçbir zaman önemi yoktur. Fikirleri alındığında, bir şeyler sorulduğunda çok mutlu olurlar. Karar verme mekanizmasında olmak, birey olmak, önem ve değer verilmek herkes gibi onlar için de önemlidir.

gençleri anlama kılavuzu

EĞLENMEK

Gençler, ebeveynleri ile çokça zaman geçirmek isterler. Zaman ayırın! Onlarla birlikte eğlenebileceğiniz oyunlar oynayın. Artık devir değişti, teknoloji gelişti. Sadece tombala oynayacak zamanlar geride kaldı. Gençlerle yakınlaşın.

KAZANMAK

gençleri anlamak

Gençler de herkes gibi başarı, sevgi, para kazanmak isteyebilirler. Her alanda kazanmalarını istiyorsanız onlara küçük yaşlarda hedef koymayı öğretin. Büyük hedefe giden yolun küçük hedeflerden geçtiğini öğretin.

Her şartta ve koşulda istedikleri şeyi elde edebileceklerine inanın ve destekleyin. Yapamam” gibi olumsuz ifadelerden kaçınmasına yardımcı olun. Birlikte el ele giderken, hem onların hem de sizin kazandığınızı göreceksiniz.