Dünyanın En Yalnız Sümsük Kuşu Öldü

386

Yeni Zelenda’nın Mana adasında bulunan sümsük kuşu gerçek aşkı bulamadan öldü. Mana adasında bulunan kuş, 3 yıl boyunca adaya koyulan bir kuş heykeli ile aşk yaşamaya çalıştı.

Kuş heykelinden hiçbir zaman karşılık göremeyen kuş, gerçek aşkı bulamadan, yalnız öldü.

Sümsük Kuşu

Mana adası sonu hüzünle biten bir aşk hikayesine şahit oldu. Nigel ismi verilen erkek sümsük kuşu, adaya başka kuşların gelmesini sağlamak için konulan kuş heykellerinden birine aşık oldu. Nigel, 3 yıl boyunca kuş heykeli ile aşk yaşamaya çalıştı.

Hatta aşık olduğu kuş heykeli için bir yuva bile yaptı. Fakat başarılı olamadı. Nigel’in cansız bedeni, aşık olduğu kuş heykelinin yanında bulundu.

Yeni Zelenda Sümsük Kuşu

BEKÇİ AÇIKLAMA YAPTI

Nigel’in ölü bedenini bulan bekçi Chris Bell: “Bu hikayenin sonu böyle olmamalıydı gibi geliyor” dedi.

Son dönemde adaya 3 yeni kuş geldiğini söyleyen bekçi, Nigel hayatta olsaydı bu gerçek kuşlardan biriyle arasında bir aşk filizlenebilirdi dedi ve ekledi: “Tam da çok güzel bir şeyler başlayacakken öldü”

Mana Adası

Mana adasında doğal yaşamı geliştirmek için çalışan gönüllüler de sümsük kuşu Nigel’in kafasının biraz karışık olduğunu söylediler. Gönüllülere göre Nigel, başka bir koloniden kovulduktan sonra bu adaya gelmişti.

80 KUŞ HEYKELİ KONULDU

1976 yılında adaya başka kuşları çekebilmek için 80 tane kuş heykeli konuldu. Yapılan bu hile uzun süre işe yaramadı. 2012 yılında, adada bulunan kuş heykelleri başka bir yere taşındı. Heykel kuşların daha canlı görünmesi için güneş enerjisi ile çalışan bir sistem kurdular. Bu sistem sayesinde etrafa kuş sesleri yayılıyordu.

Mana Adası Sümsük Kuşu

Nigel de 2015 yılında, adaya gelen ilk sümsük kuşu oldu ve gönüllüleri sevindirdi. Nigel adaya gelirken başka arkadaşlarını getirmek yerine, adada bulunan kuş heykeline aşık oldu.

SÜMSÜK KUŞLARI

En Yalnız Kuş

Sümsükler balıkla beslenirler. Sümsükler balık yakalamak için tünedikleri kayalıklardan 25-30 metre yukardan kurşun gibi suya dalar ve balığı yakalar. Bir dalışta suyun bir ila iki metre altına inebilirler. Eğer ilk seferinde avları kaçarsa ayak ve kanatlarını kullanarak su altında yüzerek avlarını kovalayabilirler.