Dünyanın En Küçük Geyik Türü Görenleri Şaşırtıyor

438

Her şeyin küçüğünün sevimli olduğu düşünülür ve bu doğrudur. Özellikle de hayvanlar söz konusu olduğunda küçük olduğu zaman daha bir sevimli oluyorlar. Tabi bu büyük hayvanların sevimsiz olduğu anlamına gelmiyor. İşte dünyanın en küçük geyik türü de sevimliliği ile görenleri şaşırtıyor.

dünyanın en küçük geyiği

Dünyanın en küçük geyik cinsi pudu. Bu sevimli isim, geyiğin de ne kadar sevimli olduğunu gözler önüne seriyor aslında. Pudu, Güney Amerika’ya özgü bir geyik türü. Güney pudusu da olan geyik türü Şili pudusu ve Kuzey pudusu diye iki türe ayrılıyor.

TAVŞAN BÜYÜKLÜĞÜNDE

Dünyanın en küçük geyiği olan pudular gerçekten şaşırtacak kadar küçük boyutlarda. Omuz yükseklikleri 25-43 cm arasında değişiyor. Vücutlarının uzunluğu ise sadece 60-83 cm arasında. Ağırlıkları ile 6 ile 13 kg arasında değişiyor.

dünyanın en küçük geyik türü

Güney puduları kahve kızıl posta, Kuzey puduları ile koyu kahverengi posta sahip. Güney pudularının yavrularında benekler varken Kuzey pudu yavrularında bu benekler yok. Boynuzları da kendileri gibi oldukça küçük. Neredeyse görünmeyecek derecede küçük olan boynuzlar, puduları daha da sevimli kılıyor. Birçok hayvana işlevsel olan boynuzlar, pudularda pek bir işleve sahip değildir.

OTOBUR CANLILAR

en küçük geyik pudu

Hem Güney hem Kuzey puduları, geceleri aktif olarak dışarıda olurlar ve yaprak, meyve ve filizlerden beslenirler. Pudular hakkındaki bu bilgiler, Güney puduları incelenerek elde edilmiştir. Çünkü Kuzey pudularının sayısı, yok denecek azdır. Beslenme türlerinin birbirleriyle benzediği düşünülüyor.

TEK 1 YAVRU DOĞURUYORLAR

geyik pudu

En küçük geyik türü olan pudular da diğer geyik türleri gibi bir doğumda tek 1 yavru dünyaya getirirler. Yavrularını emzirerek büyütürler.

Diğer pek çok hayvan türünde olduğu gibi puduların nesli de tehlike altında. Özellikle Güney pudularının sayısı her geçen gün biraz daha azalıyor.  Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği‘ tarafından hazırlanan listede, tehlikede olarak belirtilmişler. Nesli tükenme tehlikesi altında olan pudular, hem sık avlanması nedeniyle hem de doğada yaşam alanlarının tahrip olmasından dolayı risk altında.