Dünyanın En İlginç 11 Hayvanı

789

Neredeyse bütün insanlar, hayvanları ve doğayı çok seviyor. Özellikle hayvan sevgisi, insanlar arasındaki iletişim ve sevgi saygı için de önemli bir yere sahip. Günümüzde çoğu insan, hayvan sevgisinin bir göstergesi olarak evinde hayvan besliyor. Kimi insanlar kedi, köpek, kuş beslerken bazı insanlar da daha ilginç hayvanları evlerinde besliyor.

Dünyada kuşkusuz, belki hiç görmediğimiz hayvan türleri var. Bu hayvanların bazıları hem şaşırtıyor hem de görüntüleriyle ürperti veriyor.

Dünyanın en ilginç hayvanları ile karşınızdayız…

1- ) KANİŞ GÜVESİ

KANİŞ GÜVESİ

Yeni keşfedilen bu tür hem fino köpeği anımsatıyor hem de güveye benziyor. Adından da anlaşılacağı üzere ana vatanı Venezuela’dır.

2-) TERSİYER

TERSİYER

Sıçrama ve tırmanma konusunda oldukça yetenekli olan bu hayvanlar, bir ağaç dalına tutunduklarında, onları oradan ayırmak çok zordur.

3-) BLOBFİSH

BLOBFİSH

Avustralya ve Tazmanya’da yaşayan bu balık, fazlasıyla mutsuz bir görünüme sahiptir. Görünümünden dolayı ‘çirkin balık’ denilmektedir.

4-) PANDA KARINCA

PANDA KARINCA

Panda ile karıncadan yola çıkılarak ‘panda karınca’ ismi verilen bu karıncalar, panda tüylerine sahiptir ve ısırmasıyla nam salmıştır.

5-) AY- AY

AY- AY

Uzun parmakları olan ve gece ortaya çıkan Ay-Ay bir maymun türüdür.

6-) GEODUCK

GEODUCK

Bu istiridyemsi canlı, şekil olarak biraz manidardır. Bu canlının en büyük düşmanı insanlardır.

7-) FIRFIRLI KÖPEKBALIĞI

FIRFIRLI KÖPEKBALIĞI

500 metre derinlikte yaşayan fırfırlı köpekbalığı, ağını çok sıkı kavrama özelliğine sahiptir.

 8 -) PEMBE PERİ ARMADİLLOSU

pembe peri

Pembe Peri Armadillo, armadillo türünün en küçük ve sevimli üyesidir. Yalnızca yarım kilo ağırlığındaki Pembe Peri Armadillo köstebekler gibi yaşam sürer. Ana vatanı Güney Amerika’dır.

9-) SAYGA

sayga

Sayga soyu tehdit altında bulunan bir canlıdır. Geniş burunları Sayga’nın en büyük özelliğidir. Yalnızca erkeklerin boynuzları bulunsa da Saygalar zaman zaman oldukça tehlikeli hayvanlardır. Ana vatanı Orta Asya’dır.

10-) OKAPİ

okapi

Zebra’yı andıran Okapi daha çok Zürafa’ya benzer. Orta Afrika’da yaşayan Okapiler 2,5 metre uzunluğa ve 340 kg ağırlığa erişebilir.

11-) DİKENLİ KERTENKELE

ilginç hayvan dikenli kertenkele

Bir kertenkele türü olan Dikenli Kertenkele, sadece Avustralya’da bulunuyor. Görüntüsü ejderi andırıyor. Dikenli Kertenkele dikenlerini kamuflaj aracı olarak kullanıyor.