Direk Dansı Resmen Spor Olarak Kabul Edildi

245

41 yaşındaki Amerikalı dansçı Katie Coates’in 11 yıldır verdiği mücadele nihayet sonuçlandı. Direk dansı resmen spor olarak kabul edildi.

2000’li yıllardan itibaren insanlar, direk dansını spor olarak yapmaya başladı. Sadece seks ile anılan direk dansı, seks utancı olarak anılmaktan çıkarak spor dalı oldu.

Direk Dansı

Uluslararası Spor Birliği direk dansını, resmen spor olarak kabul etti.

Amerikalı dansçı Katie Coates, yaklaşık 11 yıldır direk dansının spor olarak kabul edilmesi için çetin bir mücadele veriyordu. Coates tarafından başlatılan mücadele kapsamında, 2006 yılında 10 bin imza toplamayı başarmıştı.

Direk dansı spor oldu

Uluslararası Direk Sporları Federasyonu başkanı Katie, şimdi de direk dansının bir olimpiyat yarışması olması için mücadele ediyor.

Katie, direk dansının spor olarak kabul edilmesine ilişkin açıklamasında: “2000’lerin başında insanlar direk dansını bir fitness sporu olarak yapmaya başladı ve bu artık bir seks ya da cinsellik utancı olmaktan çıktı. Ben de böyle bir mücadeleye başladım. Direk dansı insanların düşündüğü gibi değil. Gerçekten bir spor. Onu anlamanız için izlemeniz lazım.” dedi.

direk dansı spor olarak kabul edildi

Katie’nin mücadelesinin ardından direk dansı artık ciddi bir fitness eğitimi gerektirecek. Hatta bu sporu yapmak isteyenlerin sporcuların doping testinden geçmesi gerekecek.

Ulusalararası Direk Sporları Federasyonu 2009’da Coates önderliğinde kurulmuş ve 2012’de ilk dünya şampiyonasını düzenlemişti.

direk dansı nasıl ortaya çıkışı

DİREK DANSI (POLE DANSI) NASIL ORTAYA ÇIKTI?

” Hollywood filmleri ile aklımıza kazınan ve zihnimizde erotik çağrışımlar yapan Pole dansı, 800 yıl önce Hindistan’da ortaya çıktı. Hintçe Mallakhamb olan bu dansın çıkış öyküsü güreşçileri eğiten bir spor olmasıydı. Bu akıma ardından Çin’de katıldı ve Avrupa’da da hızla yayılan pole dansı, artık dünyada tüm ülkelerde bilinen ve uygulanan dans/ spor haline geldi.

direk dansı Hollywood filmleri

Kişi kendi vücut ağırlığını kaldırarak daha dirençli ve kuvvetli olmak için pole dansı yapabilir. Bunun yanında cinsel hayatını renklendirmek isteyen insanlarda daha erotik amaçlar güderek pole dansı öğrenebilir. İster dans ister spor olarak yapılan pole dansı, kişinin daha fit ve seksi bir vücuda sahip olmasını sağlar.”