Delik Fobisi Bazı İnsanların Korkulu Rüyası

2131

Delikli ve gözenekli yapılara karşı duyulan korku ve kaygılar, Tripofobi adıyla adlandırılmaktadır. Tripofobiye (delik fobisi) sahip olan kişilerde bu yapılara karşı yüksek korku ve iğrenme duygusu oluşur. Bu korku, çok delikli şeylere baktığını zaman mide bulantısı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Namı diğer delik fobisi olan ve İngilizce adı ‘Trypophobia’ olan bu fobi türü bazı insanların adeta korkulu rüyasıdır. İnsanlar, toplu halde yan yana duran delikli şeylerden korkar.

Tripofobi bir hastalık değildir. Bu bir delik korkusudur yani fobidir. Fobi olarak bilinse de henüz resmi kaynaklar tarafından fobi listesine eklenmemiştir. Delik korkusu çok delikli şeylere baktığınızda mide bulantısı gibi belirtilerle kendini belli eder.

Trifobi nedir

Tripofobi, birçok desen yada küçüklü büyüklü deliklerden ve korkma halidir. Çeşitli objelerin ve nesnelerin üzerinde doğal oluşmuş ya da sonradan kurgulanmış görüntülerden korkma halidir. Kelime Yunanca delik anlamına gelen ‘trypa’ ile korku anlamına gelen ‘phobos’ kelimelerinin birleşiminde oluşmaktadır.

Trifobi belirtileri

Tripofobi teriminin 2005 yılında bir internet forumunda ortaya çıktığı rivayet ediliyor. Birçok insan bu delik korkusuna maruz kaldığını ve bunun testi ve tedavisi için araştırma yapmaktadır. Aslında bu korku bir hastalık ya da fobi olarak tanımlanmadığı için bilimsel bir tedavi belirlenmemiştir.

Ama yine de bu rahatsızlığa karşı da çeşitli tedavi ve önlemler zamanla gelişmektedir. Bunlardan bir tanesi de kişinin bu tarz görsel ve objelere uzun süre bakmaması olarak açıklanabilir. Kişinin kendi kendini tedavi etmesi çok önemlidir. Hiçbir bilim insanı sizi sizden daha iyi tanıyamaz. Üstelik birçok fobinin kişinin kendi iradesiyle yenebildiğini unutmayalım.

Trifobi tedavisi

Delik fobisini genellikle organik objeler üzerinde bulunan küçük küçük deliklere ait görüntüler, örneğin lotus çiçeği tohumları ve kurbağa yumurtaları tetikliyor. Kişi yan yana düzenli ya da düzensiz delikleri görünce kontrolsüz şekilde bazı rahatsızlıklar yaşamakta. Bunlardan bazıları kaşıntı ve tüylerin diken diken olmasıdır.