Çok Eşlilik İsteyenler İçin Uygulama Geliştirildi

284

En fazla Müslüman nüfusa sahip olan ülke Endozenya’da, çok eşlilik isteyenlerin birbirlerini bulmaları için Tinder benzeri bir uygulama geliştirildi.

Endonezya’da yaşayan Lindu Cipta Pranayama isimli kişi, Ayo Poligamı isimli bir uygulama geliştirdi. Uygulama, 6 ay içerisinde 56 binden fazla kişiye ulaştı.

Çok Eşlilik Uygulaması

Çok eşlilik Endonezya’da genel olarak onaylanmıyor. Fakat Şeriat mahkemelerinden birine başvuran erkekler, bazı şartları taşımaları durumunda ikinci bir kadınla evlenebiliyor. Mahkeme, ilk eşin çocuğu olmaması ve bunun onaylanması durumunda ikinci bir evliliğe izin verebiliyor.

Ayo Poligami uygulaması ‘haydi çok eşli olalım’ olarak Türkçe’ye çevirilecek bir akıllı telefon uygulaması. Daha büyük bir aileye sahip olmak isteyen evli ya da bekar kadın ve erkekler, bu uygulama sayesinde birbirlerini buluyor.

Çok Eşlilik

Uygulamanın tepki çekmesi üzerine uygulamayı geliştiren Pranayama, evlenmemiş orta yaşlı kadınları bir araya getirmek ve onlara yardım etmek için uygulamayı geliştirdiğini söyledi.

35 yaşındaki Pranayama, çöpçatan sitelerinde kendisine eş bulma çabalarının sonuç vermemesi üzerine bu uygulamayı geliştirdiğini söyledi. Tepkiler karşısında kendisini: “Tartışmalar nedeniyle önce siteyi kapatmak istedim. Ancak 40’lı, 50’li yaşlarda hala bakire olan evlenmemiş  birçok kadın olduğunu görünce siteyi açık bırakmaya karar verdim. Siz 40’lı, 50’li yaşlarda elinize erkek eli değmemiş olmasını hayal edebiliyor musunuz?” sözleriyle savundu.

Çok Eşlilik Endonezya

Nisan ayından beri uygulama, 56 binden fazla kullanıcı tarafından kullanıldı.

KADIN HAKLARI SAVUNUCULARI TEPKİLİ

Endonezya’daki kadın hakları savunucuları, çok eşliliğin ev içerisinde şiddet ile doğru ilişkili olduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

Endonezya'da Çok Eşlilik

Endonezya Kadına Şiddet Ulusal Komisyonu’ndan Adriana Venny Aryani, “Koca çokeşli olduğunda kadınlar duygusal ve ekonomik olarak suistimal ediliyor ve bazen de şiddete maruz kalıyorlar” dedi.

Kısa bir süre önce de evlenmek isteyen erkek ve kadınlar için ‘bekaret açık arttırmaları’ düzenleyen bir site, Endonezyalı yetkililer tarafından kapatılmıştı. Sitenin kurucusu olan Aris Wahyudi de pornografik içerikten tutuklanmıştı.