Çin’de İlginç Gelenek: Cenazelerde Striptiz Şov

703

Gelenek ve görenekleriyle adeta tuhaflıklar ülkesine dönüşen Çin’de bu kez tuhaf bir trend gelenek haline dönüşmüş. Kırsal yerleşimlerde başlayan ve kısa sürede çevre şehirlerde de popülerleşen bu trend; cenazelerde striptiz şov yapılmasını kapsıyor.

Kırsal halkın önde gelenleri son yıllarda gençlerin cenazelere gelmediğini görünce teşvik etmek amaçlı bu formülü düşünmüşler.

Çin'de ilginç gelenek

YASAKLANIYOR

Çin Kültür Bakanlığı, bazı eyaletlerde uygulanan, cenazelerde, düğünlerde ve geleneksek kutlamalarda striptiz ve diğer müstehcen, pornografik performansları sona erdirmeyi planladığını açıkladı.

Cenazelere katılan striptizcilere yönelik müstehcen performansların yasaklanması yönünde ilk adım 2006 yılında ikinci adım da 2015 yılında atılmıştı. Kültür Bakanlığı’nın internet sitesinde yapılan açıklamada, son operasyonların Henan, Anhui, Jiangsu ve Hebei başta olmak üzere 19 ilde yoğunlaştığı belirtildi.

Çin

EROTİK GÖSTERİLER SAYGI ANLAMINA GELİYOR

Kırsal kesimde yaşayan bazı topluluklar, cenazeye daha fazla kişinin katılmasının ölüyü onurlandırdığını, ölülere şans ve gelir getirdiklerini düşünüyor. Uzmanlara göre ise erotik gösteriler, doğurganlığa saygı anlamına geliyor.

Medya profesörü Kuang Haiyan, The Global Times’a verdiği demeçte, “Kültürel antropoloji yorumuna göre, bu üremeye dönük saygıdan gelen bir ibadet. Dolayısıyla cenaze töreninde erotik performans sadece bir kültürel öğe” dedi.

Çin'de striptiz

90’LI YILLARDAN GELEN GELENEK

Çin Times gazetesine göre bu gelenek 1990’lı yıllarda ortaya çıkmış durumda. Bu tip cenazelerin ailenin cenazeye daha fazla katılımcı çekmesine de yardımcı olduğunu söylenirken aynı zamanda üremeyle ilgili bir ibadet şekli de olduğu belirtiliyor.

Gösterilerin fiyatının 225 pound (yaklaşık 1200 TL) olduğu ve bir topluluğun ayda 20 ile 30 arasında gösteri düzenlediği tahmin ediliyor. Kimileri bu gösterilerin Tayvan’dan Çin’e yayıldığını tahmin ediyor.

Çinde şaşırtan gelenek

EN YAYGIN OLDUĞU EYALETLER

Çin hükümeti 10 yıldan uzun süredir durdurmaya çalıştıkları bu adet konusunda daha sert adımlar atacak. Müstehcen ve kaba bulunan bu gösterilerin ülkede en yaygın olarak Henan, Anhui, Jiangsu ve Hebei’de görülüyor.