Çikolata Kahve ve Patates Yok Olabilir

174

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar, küresel ısınma ve aşırı tarım ilacı kullanmanın çikolata kahve ve patates gibi gıdalar için yok olma tehlikesi barındırdığını ortaya koydu.

Küresel ısınma ile aşırı tarım ilacı kullanımı, sadece vahşi doğayı değil insanların gıda tüketimini de olumsuz etkileyecek. Araştırma sonuçları, çikolata, kahve ve patatesin 2055 yılına kadar yok olabileceğini gösteriyor.

çikolata patates kahve

GIDA KAYNAKLARI YOK OLMA TEHLİKESİ ALTINDA

Küresel ısınma, sadece hava koşullarını etkilemekle kalmıyor, tarım ürünlerinden gıda kaynaklarına kadar birçok alanı etkiliyor. Bilim insanları yaptıkları yeni araştırma ile gıda kaynaklarının da yok olma tehlikesi altında olduğunu açıklayarak yeni sonuçları paylaştı.

Biyolojik çeşitlilik konusunda araştırmalar yapan ‘Bioversity International’ isimli uzmanlar grubu, küresel ısınma, hastalıklar ve tarım ilaçları nedeniyle sadece dünyanın yaban hayatının değil insanların temel besin kaynaklarının da tehlike altında olduğu belirtiliyor. Bilim insanları bu durumu ‘6. kitlesel nesil tükenişi’ olarak adlandırıyor.

çikolata patates kahve tükeniyor

940 BİTKİ VE HAYVAN TÜRÜ TEHLİKEDE

Araştırmaya göre 940 bitki ve hayvan türü yok olma tehlikesi altında.

Dünya nüfusunun temel besin kaynaklarının üçte ikisi 12 mahsul ve 5 hayvan türüne bağlı olduğuna da dikkat çekildi. Bu da dünyanın gıda ihtiyacının, iklim değişiklikleri gibi nedenlerden dolayı zayıfladığını gösteriyor.

çikolata patates kahve yok olabilir

Araştırma sonuçları; kahve, kakao ve gevrek üretiminde kullanılan tahılların üretiminin giderek zorlaşacağı ve hatta bunların üretiminin imkânsız hale gelebileceği belirtiliyor.

Yabanıl ortamda patates türlerinin yüzde 22’sinin 2055’te yok olacağı tahmin ediliyor. Gana ve Fildişi Sahili gibi dünya çikolata üretimin ihtiyacı olan kakaonun yüzde 70’ini sağlayan ülkelerde, iklim değişikliği nedeniyle 40 yıl sonra “tek bir kakao ağacı dahi kalmayabileceği” de tahminler arasında yer alıyor.

çikolata patates kahve

Bioversity International araştırma grubu başkanı Ann Tutwiler: “Bitki, hayvanlar, yabani hayatla birlikte tehlikeye giriyor. Buna hiç dikkat çekilmiyor” açıklamasını yaptı.

Tutwiler, tarımı yapılan bitki ve hayvan türlerinin korunmaması halinde “Gıda üretiminin artan dünya nüfusuna yetmesi imkânsız” uyarısında bulunuyor.