Cep Telefonuyla En Uzun Konuşma Rekoru

368

Dünya tarihinin en uzun telefon görüşmesi insan sabrının sınırlarını aşacak düzeyde. Dünyanın cep telefonuyla en uzun süre konuşma rekoru İtalyan bir çiftçiye ait.

telefonla konuşma rekoru

TAM 6 YIL

Tam 6 yıldır aralıksız cep telefonuyla konuşan çiftçinin, hala konuşmaya devam ettiği, ölmeden telefonu kapatmaya da niyeti olmadığı, böylelikle faturadan da kurtulmaya çalıştığı sanılmaktadır. Çiftçinin konuştuğu kişi ise karısı.

Günümüzde telefon konuşmaları genellikle birkaç dakikayla sınırlı oluyor. Hatta araştırmalar, ilerleyen yıllarda bu sürenin daha da kısalacağını söylüyor.

konuşma rekoru

46 SAAT 12 DAKİKA

2012 senesinde Eric R. Brewster ve Avery A. Leonard, Harvard Üniversitesi bünyesinde pek akla gelmeyecek bir deney yapmışlar. İkili toplamda 46 saat 12 dakika 52 saniye ve 228 milisaniye boyunca birbirleri ile telefonda konuşmuşlar. İkilinin dinlenmek için tek fırsatları ise saat başı aldıkları 5 dakikalık molalarolmuş. Öğrenci birliği olarak da bilinen Harvard Generalist topluluğunun hedefi bu yeni rekoru da egale edebilmek.

konuşma rekoru

Dünyanın en uzun konuşması ise Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi başaracakkadar şaşırtıcı. Riga, Latvia’da gerçekleştirilen bir telefon muhabbeti tam 56 saat ve 4 dakika sürmüş! Kristaps Stals ile Patriks Zvaigzne ve Leonids Romanovs ile Tatjana Fjodorova’dan oluşan ikişerli grup, bu süre boyunca akvaryumlardantutun da, sosyal dinamiklerler zihin gücüne kadar çok sayıda konuda konuşmuşlar.

TÜRKİYE AVRUPA’DA BİRİNCİ

telefonla konuşma rekoru

Türkiye, cep telefonu ile konuşma sıralamasında Avrupa’da birinci sırada yer alıyor. 1 yılda toplam 240 milyar dakika telefon konuşması yapıldı. Kişi başı ayda 426 dakika.

Avrupa’da ise cep telefonuyla konuşma süresi kişi başına 257 dakika.

Cep telefonları yıl içerisinde 32 bin 547 habere konu olduğu da belirlendi. Son yıllarda elimizden düşürmediğimiz cep telefonları teknoloji bağımlılığının bir numaralı göstergesi olarak kabul ediliyor.

telefonla konuşma

Cep telefonu kullanımın artmasındaki en büyük etken, sosyal ağlar olarak biliniyor.

Türkiye’de ise ilk cep telefonu görüşmesini 23 Şubat 1994’te 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile dönemin başbakanı Tansu Çiller yaptı.