Çam Terebentin Yağı ile Saçınızı ve Cildinizi Güzelleştirin

679

Çam terebentin yağı, saçlara olan faydası ile bilinmektedir. Kepek sorununu önlemek, saç dökülmesini durdurmak için birçok kişi tarafından tercih ediliyor.

Çam terebtin; saç dökülmelerine karşı koruma sağlar, saç köklerini besler, onarır. Saçların hızlı bir şekilde uzamasını sağlar, bakım yapar, saçlara canlılık verir. Saçtaki kepekleri yok eder.

SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Metabolizmayı hızlandırır, bağırsaklara fayda sağlar. Romatizma, eklem ağrısı ve kas sertliğine iyi gelir, banyo suyuna ilave edildiğinde vücudu rahatlatır. İdrar yolu enfeksiyonlarını rahatlatır.

Akciğer hastalıkları ile birlikte gelen göğüs ağrılarını azaltmak için kaynar suya damlatılarak buharı solunabilir. Hemoroide iyi gelir. Enerji verir. Stresi ve yorgunluğu giderir. Konsantrasyon eksikliği olan kişiler için de oldukça yararlı bir yağdır. Göz sağlığına fayda sağlar. Balgam söktürücü özelliği vardır. Solunum yollarına iyi gelir. Emzirme döneminde süt arttırıcı özelliği vardır.

çam terabentin kullanımı

ÇAM TEREBENTİN YAĞININ ZARARLARI NELERDİR?

Çok hassas ciltli kişilerde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle hassas ciltli kişiler bir hekime danışarak kullanmalıdır. Böbrek rahatsızlığı olan kişilerin kullanmaması tavsiye edilir. Tansiyonu yükselterek hipertansiyona sebep olabilir. Çocukların ve yaşlıların kullanmaması önerilir.

SAÇ İÇİN NASIL KULLANILIR?

Şampuanınızın içerisine 20-25 damla çam terebentin yağı damlatın. Ardından iyice çalkalayın. Bu sayede saçlarınızı her yıkamada çam terebentini kolaylıkla uygulamış olursunuz. Çam terebentinin sıklıkla kullanımının hiç bir zararı yoktur. Yalnızca gözle temasında dikkat edilmesi gerekir.

çam terabentin saç

BADEM YAĞI İLE KULLANIMI

Öncelikle temiz bir şişenin içerisine badem yağı ve çam terebentin yağından 1 e 1 ölçüde karıştırın. Ardından tüm saçınıza masaj yaparak güzelce yedirin. Karışımı saçınıza iyice uyguladıktan sonra ıslak havlu veya streç ile saçını sarın. Yapmış olduğunuz bu uygulamayı saçlarınızda yaklaşık olarak 2-2 buçuk saat bekletin. Beklettikten sonra saçlarınızı ılık suyla duyuların.

Bu uygulamayı 1 ayda 2 veya 3 kere yapmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz badem yağı ile birlikte fındık yağı ve ceviz yağını da karışıma ekleyebilirsiniz.