Çalışma Masanız Sizin Hakkınızda Neler Söylüyor?

455

Ofiste çalışan herkesin kendisine göre bir çalışma masası var. Yapılan bazı araştırmalar, masanın düzeninin çalışma şeklini de etkilediğini söylüyor. Çalışma masanız sizin hakkınızda neler söylüyor? Gelin birlikte bakalım…

çalışma masası

Kahve fincanları, dağılmış kağıtlar derken bilgisayar ekranını bulmakta zorlanıyor musunuz? Yoksa masanız minimalist derecede düzenli mi? Araştırmalara göre düzensiz ortam yaratıcılığı doğuruyor, aşırı karmaşa odaklanmaya engel oluyor. Austin Teksas Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve Sam Gosling, farkında olarak ya da olmayarak kişisel sunumlar ile kendimiz hakkında bilgiler verdiğimizi söylüyor.

Profesör Gosling: “Ofis masası gibi fiziksel alanların bizim hakkımızda birçok şeyi açığa çıkarma sebeplerinden bir tanesi, bu alanların temelde, zaman içinde bulunduğumuz davranışların kristallenmiş formu olmalarıdır.” diyor.

çalışma masası kişilik

DAĞINIK

Dağınıkların çalışma alanı kaotik, rengarenk ve çoğu zaman ıvır zıvır ve kişisel eşyalarla dolu olur. Bernheimer, bu gruptaki insanların daha dışa dönük ve iş arkadaşlarına karşı samimi olma eğiliminde olduklarını ifade etmektedir. “Ofiste oturma yerlerini seçme şansları olduğunda, daha rahat ve mutlu hissettikleri, dolaşımın en yoğun olduğu yerleri tercih ederler.”

MİNİMALİST

Düzeni ve post-it’lere not almayı seviyor musunuz? O zaman, minimalist olabilirsiniz. Bernheimer, minimalistlerin dağınıklıktan hoşlanmamalarının onların dışa dönük insanlar olmadıkları anlamına gelmediğini söylüyor: “Aşırı derli toplu ve düzenli bir çalışma ortamınızın olması içe dönük olduğunuzu göstermez.”

çalışma masası kişiliği yansıtıyor

YAYILMACI

Yayılmacılar, ofiste kendi alanlarını sonuna kadar kullanmaya bayılırlar. Bernheimer’a göre: “Baskın karakterdeki insanlar kendi alanları için daha savunmacı oluyorlar.” Hatta zamanla, kendi kişisel etkileri başkalarının alanlarına doğru yayılmaya başlayabilir. Bu, ceketi ortamdaki boş bir sandalyeye koymak ya da kendi masasındaki çer çöpün başka masalara doğru yayılmasıyla olabilir. “Kendi kahve fincanlarını ve sandviçlerini uzak yerlere yayarak kendi alanlarını daha da genişletmeye çalışırlar.”

çalışma masası düzeni

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ

Çalışma masanızda düzenlenmiş kitap ya da dergi yığınları var mı? Peki ya sanat çalışması, gezi fotoğrafları ya da herhangi bir hatıra? Evetse, kişiselleştirmeci olabilirsiniz. Berheimer’a göre: “Basit, şık veya alışılmadık bir çalışma alanı, sizin yaratıcılık, düşünsellik ve yeni deneyimlere açıklıkta muhtemelen oldukça üst seviyede olduğunuz anlamına gelen ‘açıklık’ özelliğine sahip olduğunuzu söyler.”

çalışma masanız

İNCELEMECİ

Sırtınızı kapıya dönmekten hoşlanmıyor musunuz? Çalışma masanız trafiğin yoğun olduğu alandayken kendinizi güvende hissetmiyor musunuz? Bunun için iyi bir sebebiniz var. Bernheimer, bu sebebi şu şekilde açıklıyor: “Evrimsel olarak, olası tehditleri görebileceğimiz bir yerde konumlanmak bize hep avantaj sağlamıştır.”