Bulaşık Yıkamaya Üşeniyorsanız Bir Kez Daha Düşünün

232

Bulaşık yıkamaya üşenenlerin, bu yazıyı okuyup bir kez daha düşünmesi gerekiyor. Florida State University, bulaşıkla insan psikolojisi arasındaki bağlantıya ilişkin bir araştırma yaptı.

Yapılan araştırmaya göre; bulaşık yıkamak berrak bir zihnin anahtarı. Kişiler, bu eylemi gerçekleştirdikleri zaman ruh halleri düzeliyor, stresleri azalıyor. Hatta kişilerin bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Bulaşık Yıkamak

Yapılan araştırma, Mindfullness’da yayımlandı. Yapılan araştırmaya 51 üniversite öğrencisi katıldı. Bu kişilerden 26’sından, bulaşık yıkarken deterjan kokusuna, suyun sıcaklığına ve bardakların şekillerine odaklanmaları istendi.

Geriye kalan kişiler kontrol grubunu oluşturdular ve sadece işi bitirme meselesine odaklandılar.

Bulaşık Yıkamanın Faydaları

STRESİ AZALTIYOR

Bulaşıkları yıkarken deterjan kokusuna, suyun sıcaklığına ve bardakların şekillerine odaklanan kişilerin stresleri, %27 oranında azaldı. Bulaşıkları yıkadıktan sonra ise zihinleri %25 oranında canlılaştı. Kontrol grubunda olup sadece yıkama işini bitirmeye odaklananlar ise herhangi bir fayda görmedi.

Bulaşık Yıkamanın İnsana Etkisi

Aşırı çalışan, zihinleri çok yorulan insanlar için bulaşık yıkamanın terapi olduğu tespit edildi. Bulaşık yıkamak, bu insanlar için terapi görevi görebilir.

Siz de çok çalışıyorsanız, zihniniz çok yoruluyorsa kafanızı biraz olsun dağıtmak ve rahatlatmak istiyorsanız bulaşık makinesi kullanmak yerine bulaşıkları elinizde yıkamayı ve birinci gruptakiler gibi deterjan kokusuna, suyun sıcaklığına ve bardakların şekillerine odaklanmayı deneyin. Zihninizin ne kadar rahatlığını farkedeceksiniz.

Bulaşık Yıkama Stres İlişkisi

BULAŞIK VE ÇAMAŞIR YIKAMAK ÖMRÜ UZATABİLİR

Bunun yanı sıra Amerika’da yapılan bir araştırma, pek çok kişinin sevmediği bulaşık ve çamaşır yıkama eyleminin, sağlığa da olumlu etkileri olduğunu ortaya koydu. Bilim insanlarına göre çamaşır ve bulaşık yıkamak, sağlığı geliştirdiği için ölüm riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Yapılan araştırmaya, yaşları 65 ve 99 arasında değişen 6 bin kadın katıldı. Hareket algılayıcı cihazlar, kadınların hareketlerini bir hafta boyunca izledi. Bu sürecin ardından doktorlar, araştırmaya katılan kadınların sağlık durumlarını, üç yıl boyunca takibe aldı.

Bulaşık Yıkamak Ömrü Uzatıyor

Gün içerisinde 30 dakika çamaşır ya da bulaşıkları yıkama işlerini yapan kadınların ölüm oranı, hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan kadınlara göre %12 daha az tespit edildi.

Günde 1 saat yapılan herhangi bir aktivetinin, sağlıklı yaşam ve uzun yaşam oranını, %39 oranında arttırdığı belirlendi.

Çalışma yapan ekibin başında yer alan Michael LaMonte, “Güncel halk sağlığının ilkeleri, fiziksel aktivitenin, sağlığa yararlı olması için en az orta ya da yüksek yoğunlukta olmasını gerektirir. İlk kez yaşı ileri kadınlar üzerinde yaptığımız çalışma, önerilenin altında fiziksel aktivite seviyesinin bile sağlığa faydalı olduğunu gösterdi.” açıklamasını yaptı.