Bu Odada Damarlarınızdan Akan Kanın Sesini Duyabilirsiniz

212

ABD’nin Minnesote eyaletinde bulunan dünyanın en sessiz odası (-9 desibel) insanın, damarlarında akan kanın ses duyabileceği kadar sessiz.

Kalın cam elyaf, iki kat yalıtılmış çelik duvarlar ve 30 santim kalınlığında betonla çevrilen odaya adım atanlar ilk önce şok oluyor. Daha sonra halüsinasyonlar görmeye başlıyor. Bu sessiz odada en çok kalabilme rekoru 45 dakika.

dünyanın en sessiz odası

Minneapolis kentinde bulunan Orfield Laboratuvarı, ‘dünyanın en sessiz odası’ ve ‘yankılı oda’ olarak adlandırılıyor. %99.99 oranında ses geçirmez olan oda Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. İnsan kulağı en düşük 0 desibellik bir sesi işitebilirken bu oda -9 desibel. Yani çıldırtan sessizlik.

Labaratuvarın en büyük mercideki yetkilisi Steven Orfield oda ile ilgili şunları söylüyor: “Bu odada en çok vakit geçiren kişi sadece 45 dakika oturabildi. Sessiz bir ortamda insanın kulakları ortama uyum sağlar. Oda sessizleştikçe siz de daha fala şey duymaya başlarsınız: kalp atışınızı, akciğerlerinizi, midenizden gelen sesleri.

en sessiz oda

Yürürken yaydığınız sesler sayesinde bulunduğunuz ortama uyum sağlarsınız. Bu odada takip edeceğiniz bir işaret yok. Denge kurmanızı sağlayan algılamanız zorlaştığı için de yarım saatten fazla kalmayı düşünüyorsanız odada mutlaka sandalyeye oturmak zorundasınız.”

Dışarıdaki sesi geçirmesin diye bu oda altı kat beton duvar içinde yer alıyor. ‘Oda içinde oda’ olarak ifade edebileceğimiz bu yapıda tüm duvarlar 30 cm kalınlığında. Böylece 110 desibellik ses engellenmiş oluyor.

sessiz oda

Sessiz oda bina içinde ayrı bir temel üzerinde, titreşim engelleyen 68 yay üzerinde kurulmuş. İnşa sürecini yöneten Hundraj Gopal “Böylece odanın bina ile hiçbir doğrudan teması olmuyor” diyor.

45 DAKİKADA FAZLA KALAN TEK KİŞİ

Bu odada 45 dakikadan fazla kalabilen tek kişi Derek Muller. Muller odada kaldığı sürenin çoğunu oturarak geçirmiş.

en sessiz oda

Bu oda ilk kurulduğunda işitme testleri yapmayı amaçlamış. Günümüzde ise ünlü ve ilginç bir oda olarak biliniyor. Dünyanın dört bir yanından bazı kuruluşlar, test yapmak için odaya geliyor. NASA tarafından astronotlara yapılan halüsinasyon testleri de en sessiz odada gerçekleştirilmiş.