Bu Köyde Yaşayan İnsanların Boyu Bir Metre

546

İran’ın Makhunik köyünde yaşayan insanların boyu, yüz yıl öncesine kadar 1 metre civarındaydı.

İran’ın kuzeydoğusunda 1500 yıl önce kurulan bu köy, Afgan sınırından 75 km uzaklıkta. Burada yaşayan insanların boyu, yaklaşık 1 metreydi ve ortalama boydan 50 cm kısaydı.

Makhunik köyü

2005 yılında bölgede, 25 cm uzunlukta mumyalanmış bir ceset bulundu. Bu köyün de aralarında bulunduğu 13 köyün bir zamanlar var olan Cüceler Şehri’ne işaret ettiği söylentileri var.

EN BÜYÜK ETKEN YETERSİZ BESLENME

EN BÜYÜK ETKEN YETERSİZ BESLENME

Köylülerin boylarının 1 metreden kısa olmasının en büyük nedeninin yetersiz beslenme olduğu düşünülüyor. Bölgenin kurak olması nedeniyle burada hayvancılık yapılamıyordu ve sadece turp, tahıl gibi bitkiler yetiştirilebiliyordu. Durum böyle olunca da köyde yaşayanların beslenmeleri, sadece bu besinler ile sınırlı oluyordu.

Bu köyde en dikkat çekici özellik, çaya karşı küçümseyici bir tavır benimsenmiş olmasıydı. Yapılan araştırmalar, bu köyde çay içmenin sadece esrar bağımlılarına özgü bir davranış olduğunu tespit etti.

Makhunik köy

  1. yüzyılın ortalarında, yolların yapılmasının ardından köylüler, farklı gıdalara da ulaşma imkanı buldu.

EVLERİN TAVANLARI ÇOK ALÇAK

Makhunik köyünde şu an yaşayanların boyları normal olsa da atalarının kısa boylu olduğunu biliyorlar. Köydeki evlerin çoğunun tavanı çok alçak.