Bu Bilgilerden Sonra Hababam Sınıfı’na Bakışınız Değişecek

357

Efsane seri Hababam Sınıfı hakkında, daha önce duymadığınız bu bilgileri duyduktan sonra, Hababam Sınıfı’na bakışınız değişecek. Efsane seri hakkında 9 bilgi:

Eser, ilk önce tiyatroya uyarlandı. Sahnede olan isimler, Zeki Alasya ve Metin Akpınar’dı. Sinemaya uyarlanma fikrini veren de yine bu ikiliydi. Ancak Ertem Eğilmez, filminde ünlü oyuncu oynatmak istemiyordu. O zaman bu ikili ünlü, Hababam Sınıfı oyuncuları ise tanınmamış kişilerdi.

Hababam Sınıfı

Oyuncular arasından sadece Tarık Akan meşhurdu. Filmde oynamasının sebebi ise duygusal bağ. Eğilmez, yönettiği filmlerde Tarık Akan’ın, Ferit ismini kullanmasını istiyordu. Bunun nedeni de Eğilmez’in kaybettiği oğlunun adının Ferit olmasıydı. Akan, toplam 12 filmde Ferit ismini kullandı.

Hababam Sınıfı

Hayta İsmail’in askerden geldiği sahneler pek de kurgu değildi aslında. Rol icabı değil gerçekten de o dönem askerdeydi ve seti ziyarete gelmişti.

Savaş anılarıyla gaza getirilen Paşa Nuri karakterini canlandıran Sıtkı Akçatepe, gerçekte de Kurtuluş Savaşı gazisiydi. Aynı zamanda Halit Akçatepe’nin de babası.

Hababam Sınıfı Halit Akçatepe

İlk film, dönemin en sevilen yapımı oldu ve yaklaşık 7 ay gösterimde kaldı. İkinci film, ‘Sınıfta Kaldı’ ise serinin en çok gişe yapan filmi oldu.

Tüm oyuncular, senaryo ve diyaloglara bağlı kalmak zorunda iken Kemal Sunal için doğaçlama yapma özgürlüğü verildi. Sebebi de senaryodan daha komik şeyler çıkartabiliyor olması. Pek çok filmde beraber rol alan Kemal Sunal ve Şener Şen, ilk kez Hababam Sınıfı’nda beraber oynadı.

Hababam Sınıfı Kemal Sunal

Hababam Sınıfı’nın ilk filminde, bilgi yarışması sunucusu rolünde olan Ayşen Gruda, 3 yıl sonra çekilen filmde öğrenci rolünde oynadı. Ayrıca bilgi yarışmasındaki sunucu rolü, sinemadaki ilk performansıydı.

RIFAT ILGAZ

Unutulmaz seriyi bize kazandıran Rıfat Ilgaz, daktilo alacak parası olmadığı için tüm senaryoyu el yazısıyla yazmak zorunda kalmıştır. Bir röportajda: ‘nasıl bu kadar güldürebildiniz?’ sorusuna Rıfat Ilgaz, düşündürücü bir yanıt vermiştir.

Hababam Sınıfı Rıfat Ilgaz

Ilgaz cevabında: “ Eskiden idamlar sabaha karşı yapılırmış. Belli bir süre sonra idam yaklaştığında tüm dükkanlar açılmaya, esnaf satış yapmak için bağırıp çağırmaya başlamış. Bunun üzerine aileler de o saatlerde sokağa çıkmaya başlamış ve idam vakitleri panayır havasına bürünmüş. Sonuçta da ölen bir adama bakarak gülen bir halk görüntüsü oluşmuş. Ben de çöken eğitim sistemini anlattım. Hepimiz ölen bu sisteme bakarak güldük.” demiş.