Bozanın Faydaları Nelerdir? Evde Boza Nasıl Yapılır?

283

Bir Türk içeceği olan boza, kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden. Lezzetinin yanı sıra birçok da faydası bulunuyor. İşte faydaları saymakla bitmeyen bozanın evde yapımı…

Boza

Darı, mısır veya bulgur ile hazırlanabilen boza, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bozanın tarihi 8 bin 9 bin yıl öncesine ve Mezopotamya’ya dayanıyor. Osmanlı döneminde de sıkça tüketilen boza, Bozahane isimli yerlerde üretiliyordu. Daha sonraları Ortadoğu, Orta Asya, Balkan ve Afrika ülkelerinde de üretilmeye başlandı.

Evliye Çelebi’nin Seyahatnamesinde, 300’den fazla bozacı dükkanından ve buralarda çalışan 1100 bozacıdan bahseder. Geçmişte boza, içine pekmez, tarçın, karanfil, zencefil ve hindistan cevizi eklenerek içilirken, günümüzde çoğunlukla tarçın ve sarı leblebiyle tüketiliyor.

Bozanın Faydaları

Tadı, kıvamı ve aroması, üretildiği yere ve kullanılan hammaddeye göre değişkenlik gösteriyor. Mayalandıktan hemen sonra tatlı olan içecek zaman geçtikçe ekşi bir tat alıyor. Fermantasyon sayesinde boza lezzet kazanırken yararlı bakterilerin oluşmasını sağlıyor.

Bulgur ile hazırlanmış 1 bardak boza, yaklaşık 428 kkal enerji sağlar. Bir bardak boza, yetişkin bir bireyin günlük posa ihtiyacının yaklaşık yüzde 3’ünü sağlamasına yardımcı olur. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye faydası oldukça fazladır.

Evde Boza Yapımı

Enerji ve besin değeri zengin olan bu içecek, emziren annelerde sıvı alımına da katkı sağlayarak süt üretimini desteklemeye yardımcı olabilir.

EVDE NASIL YAPILIR?

Malzemeleri:

3 su bardağı bulgur

2 kahve fincanı kadar pirinç

3 su bardağı toz şeker

Maya

Boza Malzemeleri

Yapılışı:

Bulgurlarınızı bir gece önceden ıslatın. Ertesi gün ıslattığınız bulgurların üzerine pirinçleri de ekleyip haşlayın. Haşlanma işlemi bittikten sonra mikser yardımı ile iyice ezin ve daha sonra süzgeç ile süzün. Hazırlamış olduğunu karışımı bir tencere ye aktarın ve kısık ateşe koyun. Üzerine şekeri ilave edin. Eriyinceye kadar karıştırıp daha sonra ocaktan alın.

Boza Tarihçesi

Oda sıcaklığında soğumaya bıraktığını bu karışımı arada bir karıştırarak topaklanmasını önleyebilirsiniz. Karışım ılık hale gelince içine suda ezdiğiniz mayayı ilave edin ve ağzını kapatın. Tahmini 25 derecelik bir sıcaklıkta 2-3 gün saklayın. Ancak arada karıştırmak için açabilirsiniz. Eğer 3 gün sonra göz göz olmuşsa hazır demektir.