Bitcoin (BTC) Nereye Gidiyor?

259

Kripto para piyasasının en çok yatırımcısı olan Bitcoin nereye gidiyor ? Dikkat edilmesi gerekenler neler? Güvenli bir sistem mi?

Bitcoin, 3 Ocak 2009’da sessiz sedasız kullanıma girdi ve 2018 yılının ilk aylarında da pek çok kişi tarafından ilgi görmeye devam ediyor.

Bitcoin

Bitcoin’e ilişkin alım satım işlemlerini yapan pek çok platform mevcut.

HEMEN YASAKLANMALI !

Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, bu ve diğer dijital para birimlerinin tehlike arz ettiğini söyleyerek: “Bitcoinin bir anlamı yok, hemen yasaklanmalı” dedi.

Bitcoin

BİTCOİN NEREYE GİDİYOR?

Bitcoin ve diğer dijital para birimleri talebin artması nedeniyle zorlanmaya başladı. Talebin yoğunluğu nedeniyle sitelere erişim yavaşladı.

Bitcoin

Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, yatırım yapanların risk aldığını açıkladı. Galhau açıklamasında: “Şunu iyice bilmeliyiz: Bitcoin asla bir para birimi değildir, hatta kripto para birimi bile değildir. Bu, spekülatif bir varlıktır.

Bitcoin

Değerinin ve son derece yüksek olan volatilitesinin hiçbir ekonomik dayanağı yoktur ve hiç kimse bitcoin için sorumluluk taşımaz. Fransa Merkez Bankası,yatırımcılarına, aldıkları risklerden tamamen kendilerinin sorumlu olduklarını hatırlatır.” İfadelerine yer verdi.

Bitcoin

BİTCOİN NEDİR?

Tamamen dijital bir para birimi, ödeme sistemi ve merkezi olmayan bir mutabakat ağıdır. Sistem üzerinde kullanıcılar birbirlerine aracı olmadan doğrudan transferler yapabilir. Transferler merkezi olmayan dağınık bir kayıt ve mutabakat sistemine kaydedilir. Bu kayıt ve mutabakat sistemine Blockchain adı verilir. Ağ üzerinde transfer edilen değer birimi bitcoin(BTC) olarak adlandırılır.

Bitcoin Nedir

SAHİBİ VE MERKEZİ KİMDİR?

Kimsenin e-posta teknolojisine sahip olmadığı gibi hiçbir kimse ya da kurum da Bitcoin ağına sahip değildir. Temsilcilik, franchise vb. bir oluşum yoktur. Bir şirket ya da kurum değildir. Açık bir teknolojidir ve herkes herhangi bir engelleme olmadan katılabilir, kullanabilir ya da iştirak edebilir.

Bitcoin Sahibi

Temel teknolojisi açık kaynaklıdır ve herkes tarafından gözlemlenebilir. Günümüze kadar binlerce bağımsız güvenlik uzmanı tarafından kontrol edilen Temel teknolojisi ile ilgili geçmişte oluşan problemler hızlıca giderilmiştir. Fakat unutmamak gerekir ki halen evrimini sürdürmektedir.