Bilinmeyen Kadın Mucitler ve İcatları

543

Günlük hayatımızı kolaylaştıran birçok icat kadın mucitler tarafından icat edildi. Az bilinen icatlar ve kadın mucitleri sizler için derledik.

Marion Donovan’ın icat ettiği bebek bezleri, New York’ta 1949’da satışa sunulmasıyla birlikte talep patlaması yarattı.

kadın mucitler

Amerikalı Mary Phelps Jacob üzerine oturmayan korseye çözüm aradı ve iki tane mendili tel ve kurdelelerle birbirine tutturarak sütyeni icat etti. Jacop, geliştirdiği modern sutyen için 1914 yılında ABD’de patent aldı. O tarihe kadar üretilen sutyenler çelik çubuk ve balina kemiği içeriyordu ve çok rahatsızdı. Bugün kullanılan sutyenlerin ilk modeli olan Jacop’ın geliştirdiği sutyen ise farklı tasarımıyla kullananların anatomik yapısına uygundu ve rahatlık sağlıyordu.

kadın mucitler ve icatları

Yağmurda araba kullanmaktan şikayetçi olan Mary Anderson bir tasarımcı ile birlikte araba sileceği tasarladı.1903’te patentini aldı. 1900’lü yıllarda sürücüler yağmur ve kar yağdığında her bir sokağın başında arabalarını durdurup camlarını silmek zorundaydı. Mary Anderson 1903 yılında araba sileceğini icat ettiğinde ise sürücülerin dikkatini dağıtacağı gerekçesiyle 10 yıl boyunca patent alamadı. Ancak sonunda herkes bu icadı kullanmaya başladı. Araba sileceğinin elektrikli olanı da 1917 yılında yine bir kadın tarafından üretildi.

kadın mucitlerin icatları

Bulaşık makinesini Amerikalı Josephine Cochran icat etmiştir. Cochrane, hizmetçilerinin sürekli olarak çin porselenlerinin kırılması ve zarar görmesinden bıktığı için bulaşık makinesini icat etti. Cochrane yüksek su basıncıyla çalışan makine için 1886 yılında paten aldı. O tarihlerde evlerde sıcak su sistemi olmamasına rağmen Cochrane ısrarcı davrandı ve fikrini öncelikle restoranlara ve otellere sattı.

kadın mucit ve icat

Gözlük camı Almanya’nın Mainz kentinde 1916- 1998 yılları arasında yaşayan Marga Faultsch isimli bir kimyager tarafından bulunmuştur.

İlk bilgisayar programı Ada Byron Lovelance’e aittir.

Perma makinesini Marjorie Joyner bulmuştur.

İlk kahve filtresini Almanya’nın Leipzig kentinde yaşayan Melitta Bentz yaratmıştır.

kadın mucitler

Sara Mather denizaltı lambası ve teleskopunu icat etmiştir.

Medikal şırınga Letitia Geer tarafından bulunmuştur.

Bitkisel mürekkep Desiree Perlea Parascan tarafından bulundu.

kadın mucitlerin icatları

Kadın mucitler arasında yer alan Mary Walton lokomotiflerde ses kirliliğini önleyici sistemi ilk tasarlayan ve üretime geçirendir.

Mutfak mikseri ve buzdolabı kapağının içindeki raflar Lilian Moller tarafından bulunmuştur.

Taşınabilir bisiklet Elena Carli ve Sigridur Heimdottir’in buluşudur.