Bilim İnsanlarından Açık Renk Gözlülere Kötü Haber

227

Açık renk gözlülere kötü haber, bilim insanlarından geldi. Açık renk gözlüler yetişkinlerde en fazla görülen göz içi kanseri için risk taşıyor.

New York ve Ohio State üniversitelerindeki bilim insanları, ortak bir çalışmaya imza attı. Çalışma neticesinde, mavi, yeşil ve gri gibi açık renk gözlüler risk taşıdığı ortaya koyuldu.

Açık renk göz

Araştırma, yetişkinlerde en sık görülen göz içi kanserinde, göz rengini belirleyen bölgedeki mutasyonların risk faktörü olduğunu tespit etti. Açık renk gözlü olan kişilerin, göz kanserine yakalanma riski daha fazla.

Açık renk gözlü insanlar

Göz Doktoru Doç. Dr. Altuğ Çetinkaya, göz kanseri belirtilerine ilişkin: “Bulanık görüş, ani görüş kayıpları, görüş alanında ortaya çıkan hareketli nokta veya çizgiler ile ışık parlamaları, görme alanı kaybı, gözün renkli kısmında ortaya çıkan koyu nokta veya leke, göz bebeğinin şeklinde veya büyüklüğünde değişim, gözün göz yuvasındaki doğal konumundan kayması veya dışarı doğru çıkması, gözde kızarma veya ışığa karşı hassasiyet görülebilir. Göz kanseri, gözün dışına doğru büyümediği sürece ağrı nadiren görülür” açıklamasını yaptı.

Açık renk göz göz kanseri

Bu ve buna benzer şikayetler olması durumunda hemen bir muayeneye gidilmesi gerektiğini söyleyen Çetinkaya: “Muayenede göz kapağından gözün arkasına kadar bütün yapıların dikkatlice incelenmesi gereklidir. Kapaklara, kapakların iç kısmına, göz hareketlerine, göz bebeğinin ışık cevabına, göz tansiyonuna mutlaka bakılmalı” ifadelerini kullandı.

Göz kanseri bazen hiçbir belirti göstermeden gözde git gide büyüyor. Bu nedenle çocukların, düzenli aralıklar ile göz muayenesine götürülmesi gerekiyor.

göz kanseri riski

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAYIF OLANLARDA RİSK YÜKSEK

Doç. Dr. Altuğ Çetinkaya bağışıklık sisteminin kanser riskini arttırdığını söyleyerek: “Alana ilişkin bilimsel yayınlarda yer alan istatistiklere göre göz kanseri, açık göz rengine sahip olanlarda, yaşlılarda, atipik-sıra dışı ben sendromu olanlarda, bağışıklık sistemi zayıflarda, AIDS hastalarında, organ naklinde reddi önleyici ilaç kullanan kişilerde daha sık görülüyor.

göz kanseri riski

Açık renkli gözlerde leke şeklinde göz beni de daha fazla oranda görülmektedir. Göz benleri de uvea melanomu için artmış risk faktörleri arasında sayılır. Açık renk gözlerde uvea melanomunun daha fazla görülmesinde genetik yatkınlık, artmış ben miktarı ve ışığın zararlı dalga boylarından koruyan pigmentlerin doğuştan az miktarda olması muhtemelen sebepler olarak düşünülebilir” dedi.