Besinlerin Sperm Kalitesini Etkilediğini Biliyor Muydunuz?

232

Sperm kalitesi hamilelikte en az yumurtalar kadar önem taşıyor. Peki beslenmenin sperm kalitesini etkilediğini biliyor muydunuz?

Sperm sayısının son 50 yılda yarı yarıya azaldığını belirten  Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, beslenmenin sperm kalitesinde önemli olduğunu vurguladı.

Sperm Kalitesi

Sperm kalitesinin az olması, uzun süre gebelik olmamasına neden oluyor. Sağlıklı sperm yoğunluğunun bir mililitrede 15 milyon, toplamda 40 milyon civarında olması gerekiyor. Daha düşük seviyelerde sperm bulunması durumunda ise gebelik mümkün olmuyor.

Op. Dr. Taşdemir konuya ilişkin: “Menideki sperm sayısı kadar spermlerin ne kadarının hareketli olduğu önemlidir. Çok sayıda olan ancak hareketsiz olan spermler de hamileliğin oluşmasını sağlamamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Beslenme Sperm Kalitesi

Sperm kalitesi, yaşam biçimi kadar besinlerden de etkileniyor. Taşdemir: “Araştırmalar erkeklerin sperm sayısının son 50 yılda yaklaşık yarı yarıya azaldığını göstermektedir. Yine aynı araştırmalara göre erkeklerde baba olma yaşı geciktikçe genetik problemlerin çocuğa aktarılma olasılığı daha fazla artmaktadır. Sperm kalitesine besinler de en az yaşam biçimi kadar etki eder” dedi.

KIRMIZI ET VE SEBZE ÖNEMLİ BİR FAKTÖR

 

Bazı besinlerin, içerdiklerinden dolayı sperm kalitesini arttırdığını, bu besinlerin kaliteyi arttırması için düzenli tüketilmesi gerektiğini söyleyen Taşdemir: “Muzun içinde bulunan bromelain enzimi ve omega-3 asitleri açısından zengin besin kaynağı olan somon balığı sperm kalitesini olumlu etkiliyor. Güçlü bir afrodizyak istiridye ve kırmızı et türevleri sperm kalitesini yükseltmektedir. Kırmızı sebzeler, yumurta, mantar, kuşkonmaz, ıspanak, zencefil, keçi boynuzu, kuru yemişler içerdikleri besinler açısından hem sperm hareketliliğini artırır hem de sperm sağlığını geliştirir. A, B1, C, D vitaminleri, çinko, arginin, selenyum gibi içerikler ve antioksidanlar spermin sağlıklı olmasını sağlamaktadır.” İfadelerini kullandı.

FAST FOOD SPERM DÜŞMANI

Beslenme Sperm Kalitesi Fast Food

Sağlıksız beslenme ve diyetler, sperm kalitesini olumsuz etkiliyor. Sağlıksız ve bilinçsiz diyetler, erkeklerde testosteron, kadınlarda ise östrojen hormonunun düşmesine neden oluyor.

Tek çeşitli beslenme de sperm kalitesini olumsuz etkiliyor. Aşırı yağlı yiyecekler ve fast food, damar tıkanıklıklarına neden olduğu için spermleri besleyen damarları ve spermleri de olumsuz etkiliyor.

Alkol ve sigara tüketimi de tüm vücudu etkilediği gibi sperm kalitesi ve sperm hareketliliğine zarar veriyor.