Ayakkabı Kokusuna İlginç Çözüm: Buzdolabı

545

Kötü kokan ayaklar ve ayakkabılar, hem birey için hem de etrafındaki kişiler için oldukça rahatsız edici bir durum. Sosyal ilişkilerinize bile zarar vererek toplumdan soyutlanmanıza neden olabilir. Ayakkabı kokusundan kurtulmak için ilginç bir yöntem olan buzdolabından bahsedeceğiz size.

Kullanacağınız basit birkaç yöntem ile hem kendiniz bu dertten kurtulabilir hem de çevrenizdeki kişileri böyle bir sebepten kaybetmemiş olursunuz.

ayakkabi kokusu

KOKUNUN SEBEBİ

Islak ve kirli bir ayakkabı astarınız varsa koku bundan kaynaklanıyor olabilir. Ayakkabı astarınızı yıkayın ve iyice kurutun. Ya da bunun yerine yeni bir ayakkabı astarı alabilirsiniz.

ISITICI VEYA GÜNEŞTE KURUTUN

Ayakkabıların daha hızlı kuruması için bir ısıtıcının yanına koyun ve güneş ışığının karşısına koyun. Ayakkabıları kuru tutmak kötü kokmasını engelleyecektir.

ayakkabi kokusu nedenleri

AYAKKABILARINIZI DONDURUCUYA ATIN

Ayakkabılarınızı bir buzdolabı poşetine koyun ve ağzını bağlayın. Böylece bir dondurucunun içine yerleştirin. Ayakkabılarınızın bir dondurucunun içerisinde gece boyu kalmasını sağlayın. En iyi sonuç için sabah ayakkabılarınızı dondurucan çıkarın ve güneş ışığına koyun.

Kesin çözüm olmamakla beraber etkili bir yöntem olduğunu söylemekte fayda var. Örneğin bazı kişiler bu yöntem sayesinde koku üreten bakterilerin öldüğünü iddia ederken bazı kişiler de bu yöntem sayesinde kokunun sadece dönemsel olarak ortadan kaldırıldığını iddia etmektedir.

ayakkabi kokusu giderme

BUHAR MAKİNESİ KULLANIN

Ayakkabı içerisindeki bakteri ve mantarlardan buhar makinesi yardımıyla kurtulabilirsiniz.

MEYVE KABUKLARI DOĞRAYIN

Taze sebzelerin içerisinde bulunan özel yağlardan dolayı eşsiz kokuları bulunmaktadır. Ayakkabınızın içerisine yukarıda belirtilen meyvelerden herhangi birinin kabuklarını yerleştirin ve ardından bir gece boyunca bu kabukları ayakkabınızın içerisinde bırakın. Sabahleyin kabukları ayakkabınızın içerisinden çıkarın. Bu yöntem sayesinde ayakkabılarınızın kokusunun bir nebze de olsa düzeleceği vaat ediliyor.

ayakkabı kokusu çözümü

LAVANTA YAĞI DAMLATIN

Her bir ayakkabınızın içine 1 ya da 2 damla lavanta yağı damlatmanız yeterli olacaktır. Lavanta yağının içerisinde bulunan anti bakteriyel materyaller sayesinde koku ortadan kalkacak ve güzel koku yapısı sayesinde de mevcut olan kötü kokunun etkisinin azalması sağlayacaktır.