Aşk Kilo Aldırıyor Tezi Doğrulandı

166

Bilim insanları, halk arasında sıkça kullanılan ‘aşk kilo aldırıyor’ sözünün doğruluğunu onayladı. Yapılan araştırmalara göre; aşık olan kişiler, ilişkinin başlangıcı ve devamında 2 ile 4 kilo arasında alıyorlar.

Çiftler, ilişkileri boyunca birlikte yemek yapmak, yemek yemek, sinemaya gitmek gibi sosyal etkinlikler yaparak daha az hareket ediyorlar. Hareketin az olması da kilo alımını etkiliyor.

Aşk Kilo Aldırıyor

İspanyol Obezite Araştırma Topluluğu (SEEDO), 2 bin 300 kişinin katılımıyla bir araştırma gerçekleştirdi. Yapılan araştırma, ilişkinin başlangıcı ve devamında kişilerin 4.5 kilo aldığını gösterdi.

Mar Hastanesi Endokronoloji ve Diyetetik Birimi Başkanı ve SEEDO basın sözcüsü Albert Goday, kilo alma nedenlerine ilişkin açıklama yaptı.

Aşk kilo ilişkisi

İLİŞKİ ARAYIŞINDA SAĞLIKLI BESLENME

Hayatında duygusal anlamda biri olmayan insanların kendilerine daha çok baktığını söyleyen Goday: “Bir ilişki ararken ya da ilişkiye başladığınızda egzersiz yapmaya, daha sağlıklı beslenmeye ve daha az atıştırmaya çalışıyorsunuz. Zira sağlığınız ve dış görünüşle daha az ilgilenmeniz halinde bir partner bulma şansınızın azalacağını düşünüyorsunuz” dedi.

Aşk kilo aldırır mı

YALNIZLIK DAHA FAZLA EGZERSİZ DEMEK

SEEDO tarafından yapılan araştırma, araştırmaya katılan kişilerin %33’ünün yalnızken daha fazla egzersiz yaptığını ortaya koydu. %33 olan egzersiz yapma oranı, yeni bir ilişkiye başlandığında %26’ya, ilişki düzenli bir şekilde devam etmeye başladığında ise %25’e düşüyor.

Goday, ilişkinin başlarında daha çok kilo alınmasının sigara, alkol ve tatlı tüketiminin artmasına bağlıyor.

Aşık olmanın kiloya etkisi

BİZİ BEĞENİYOR DİYE GEVŞİYORUZ

Uruguaylı Psikolog Mariana Alvez de “Partnerimizin bizi olduğumuz gibi sevip kabul ettiğinden bilinçdışı bir şekilde emin olduğumuzda kendimize gevşeme izni veriyoruz. Dış görünüşle ilgilenmemek de kilomuz üzerinde kötü etki yaratıyor” açıklamasını yaptı.

Aşk kilo orantısı

İlişkiler sırasında farklı alışkanlıklar edinildiğini de belirten Alvez, açıklamasında: “Daha önce hiç yemediğimiz şeyleri yemeye başlıyoruz. Örneğin daha fazla ekmek, unlu mamül yiyoruz. Ayrıca bir başkasıyla yemek yediğimizde normalde olduğundan yüzde 35 daha fazla yemek yiyoruz. Bu da sonuç olarak kilo almaya neden oluyor” ifadelerine yer verdi.