Arif V 216 Filminden Göndermeler

380

Cem Yılmaz’ın Arif V 216 isimli yeni filminin  galası, geçtiğimiz hafta yapıldı. Görkemli galaya hem filmin oyuncuları hem de sanat ve iş dünyasından çok sayıda ünlü isim katıldı.

Film, 5 Ocak 2018 tarihinden itibaren vizyona girdi. Filmi izleyenler, Arif V 216’da yapılan göndermelere ilişkin sosyal medya üzerinden paylaşımlar yapmaya başladı.

1-) Emel Sayın Göndermesi

Emel Sayın Göndermesi

Filmde bir sahnede, göz ameliyatı olan kadının görmesine ilişkin yaşanan bir durum, Emel Sayın Sendromu olarak adlandırılıyor.

2-) Barış Manço Göndermesi

Barış Manço Göndermesi

Arif Işık’ın meşhur olmak için gittiği ofiste Barış Manço da yer alıyor. Barış Manço şarkıları ile sürekli bir gönderme yapılıyor.

3-) Turist Ömer Göndermesi

Turist Ömer Göndermesi

Filmde, Sadri Alışık’ın Turist Ömer filmindeki şapka sahnesine gönderme yapılarak şapkanın orada olduğu gibi 2.5 TL olduğu ifade edilerek gönderme yapılıyor.

4-) Nuri Bilge Ceylan Göndermesi

Nuri Bilge Ceylan Göndermesi

Nuri Bilge Ceylan- Bir Zamanlar Anadoluda göndermesi, filmde sahneye bir elma yuvarlanması şeklinde işleniyor.

5-) Kill Bill Göndermesi

Kill Bill Göndermesi

Hurdacının kalbine vurup hurdacının birkaç saniye içinde ölmesine ilişkin Kill Bill sahnesi, Arif V 216’da da canlandırılıyor.

FİLMİN KONUSU

Robot olan 216, insan olmanın hayalini kurmaktadır. Uzaydan dünyaya çok sevdiği arkadaşı Arif’in yanına gelir ve insan gibi yaşamaya başlar. Sıradan insanlar gibi bir yaşam sürmeye çalışsa da farklılığı kimsenin dikkatinden kaçmaz. Yeni yaşantısını alışmaya çalıştığı sırada aşk da kapısını çalmıştır.

Robot olduğunu herkesten saklamaya çalışan 216 bunu başaramaz. 216’dan ilham alan bir iş adamı, onu herkese tanıtıp kopyalarını yapmak ister. Sunduğu cazip tekliflerle 216’yı kandırmayı başaran iş adamı, onun sayesinde geleceği değiştirecektir. Arif bu korkunç planı öğrenir ve hem dünyayı hem de 216’yı kurtarmak için bir mücadeleye girişir.