Antik Roma Yaşamı Hakkında Şaşırtan Gerçekler

365

Filozofları, sanatı, farklı yaşam tarzı ile bilinen Antik Roma yaşamı hakkında filmlerden öğrenemeyeceğiniz ilginç ve iğrenç bilgileri derledik.

Antik Roma’da pantolonla dolaşmak yasaktı. Pantolon ile dolaşan insanlar yakalanır, sahip oldukları her şey ellerinden alınır ve toplumdan sürgün edilirdi. Antik Romalı kadınlar arasında kalın kaşa çok önem verilir ve kalın kaşlı kadınların daha zeki olduğuna inanılırdı.

antik roma

Abartılı yaşam tarzı ile dikkat çeken Romalılar, ziyafetlerde kusma geleneğine sahipti. Kusarak midelerini boşaltan Romalı zenginler, kustuktan sonra yemeğe devam ediyordu.

Romalı zenginler, ölen gladyatörlerin kanını içerdi. Bunu yapmanın kendilerine güç verdiğine inanırlardı. İlaç yapımında da kullanılan gladyatör kanı, özellikle epilepsi hastalığının tedavisinde kullanılıyordu.

antik roma gelenekleri

Antik Roma’da idrar, hükümet tarafından satılması için vergi konulmuş bir şeydi. Sadece idrar toplayarak geçimini sağlayan insanlar vardı. Kıyafetlerini çişle yıkarlar, gargara yaparlar ve bunun dişlerini bembeyaz yaptığı iddia edilirdi.

Umumi tuvaletler, yüzlerce insan tarafından kullanılır ve hiç temizlenmezdi. Kendilerini temizlemek için kullandıkları sopanın ucunda bir sünger vardı ve bu süngeri orada bulunan herkes kullanırdı.

antik roma ilginç bilgiler

Kaybeden gladyatörlerin kanı epilepsi tedavisinde kullanılırken kazanan gladyatörlerin kanı ise afrodizyak olarak kullanılırdı.

Bu dönemde yaşayan tüm imparatorlar, bağışıklık sistemini güçlendirmek için düzenli olarak zehir içerdi. En başta fahişelik göstergesi olarak kabul edilen saç boyama, Claudius’un üçüncü eşi Messalina’nın çabaları sonrası normal olarak kabul edilmeye başlandı.

antik roma gelenekleri

Penisler Roma’da oldukça yaygındı. Erkeklere karşı çekingen değillerdi. Bakırdan yapılmış penis kolyeleri ile gezmek, Romalı erkekler için bir seçimdi. Onlara göre bu kolyeler, tehlikelere karşı koruyordu.

Pompeii şehri hayat kadınları ve müstehcen sanat eserleriyle doluydu. Yolun üzerine kazınmış ve en yakın genelevi gösteren penisler görmek mümkündü. Müstehcen sanat eserleri, halkın görmemesi için yüzyıllar boyunca kilitli bir odada saklanmıştır.

antik roma

Tarihteki ilk popo gösterisine ev sahipliği yapmışlardır. Romalı askerlerin bu davranışları: “kıyafetlerinin arkasını kaldırdı, yüzünü başka tarafa çevirdi,utanmaz bir şekilde yere çömeldi ve insanların tanrılarına adakta bulunduğu yerde berbat kokan bir koku saldı.” İfadeleriyle anlatılıyor.