Amerika Merkezli Uzay Şirketi Bir İlke İmza Attı

227

Rocket Lab isimli, Amerika merkezli özel uzay şirketi, Electron roketini ilk defa yörüngeye çıkarması ile gündeme gelmişti. Roketin, yörüngeye çıkarılması ile beraber uzaya en ilginç nesnenin de gizlice çıkarıldığı ortaya çıktı.

Rocket Lab, son denemesinde Electron roket modelini ilk defa alçak dünya yörüngesine çıkarmayı başardı. Bu deneme ile gönderilen roket, boş gitmedi. Yörüngeye çıkarılan roket, 3 tane de ufak uyduyu yörüngeye bıraktı. Yörüngeye bırakılan roket arasında, Humanity Star isimli ilginç bir nesne de vardı.

Uzaya Gizlice Çıkarılan Nesne

Humanity Star, Şirketin Ceosu Peter Beck tarafından yapıldı. Humanity Star, bir karbon fiber küre. İnsanlık Yıldızı denilen bu nesne, güneş ışığını yansıtacak farklı panel ile kaplı olmasına rağmen bilimsel bir anlam ifade etmiyor.

Humanity Star, şu an yörüngede dönüyor ve yaklaşık 9 ay sonra atmosfere girecek. Nesne o kadar parlak ki çıplak gözle bile görülebilecek. Gece gökyüzündeki en parlak nesne olarak bilinen Humanity Star, turu esnasında dünyanın her yerinden görünebilecek.

Humanity Star

Konumu dünyadan takip edilebilen yıldız, insanlığın paylaştığı ortak bir deneyim olarak biliniyor. Rocket Lab, bu nesne ile insanların yaşamları ve eylemlerinin ve insanlık için önemli olan şeylerin düşünülmesini sağlamayı hedefliyor.

İnsanların küresel ısınma gibi konularda bir araya gelerek çözüm üretmesine de ilham olacak.

Gizlice Uzaya Cıkarılan Nesne

UZAY PAZARININ OYUNCUSU OLMAK İSTİYOR

SpaceX tarafından geliştirilen Falcon 9’dan çok küçük ve 220 kg kargo taşıma kapasitesine sahip. Bütün bunlara rağmen kalkış maliyeti oldukça fazla. Electron’un her kalkışı sadece 4.milyon dolar tutuyor. Bu nedenle şirketlerin ufak yükleri için harika olacağa benziyor.

Roketin bu kadar ucuz maliyetli kalkış yapması, Rutherford motorlarından kaynaklanıyor. Bu motorlar, birçok üç boyutlu parçadan hazırlanıyor ve yüksek verim sunuyor.

Humanity Star, şirketin Yeni Zelenda’da bulunan kendi merkezinde geliştirilmeye devam ediyor.