Alzheimer Olmamak İçin 8 Altın Kural

232

Belli bir yaş üzerindeki herkesin kabusu olan Alzheimer’ı önlemenin bazı püf noktaları bulunuyor. Alzheimer bir Demans hastalığı çeşididir ve tedavisi maalesef yoktur.

Alzheimer, yavaş başlayıp zamanla kötüleşen bir beyin damar hastalığıdır. Unutkanlıktan şikayetçi olarak hastaneye giden hastaların çoğunluğunda Alzheimer belirtisi yakın geçmişi unutma şeklinde kendisini göstermektedir.

Hastalık ilerlediğinde konuşma problemleri, motivasyon güçlüğü, kendine bakımda güçlük çekme gibi şikayetler kendisini gösteriyor.

Hastalığın görülme sıklığı 65-85 yaş arasında her beş senede bir iki katına çıkıyor.

ALZHEİMER’DAN KORUNMANIN PÜF NOKTALARI

1-) HAYAL KURUN

Alzheimer

Merak ve hayal gücü alzheimerdan korunmada oldukça önemli bir etkiye sahip. Kitap okumak, düzenli sosyal aktiviteler yapmak, yeni bir dil öğrenmek beyin fonksiyonlarını canlı tutuyor.

2-) SPOR YAPMAYI İHMAL ETMEYİN

Alzheimer

Yapılan araştırmalar; düzenli egzersiz yapmanın beyne iyi geldiğini ve yeni beyin hücrelerinin oluşmasına katkı sağladığını söylüyor. Aynı zamanda düzenli egzersizler, Alzheimer riski oluşturan kötü kolestrol ve diyabet gibi hastalıkları da kontrol altına alıyor.

3-) HAZIR YİYECEKLERDEN UZAK DURUN

Alzheimer

Günlük hayatın yoğunluğu arasında sağlıklı beslenmek neredeyse hayal oldu. Dışarıdan yediğimiz sağlıksız yemekler, fast foodlar hem beyin hem de kalp damarlarını olumsuz etkiliyor. Yağlı, tuzlu, kızarmış ve hazır yiyeceklerden uzak durmak Alzheimer riskini azaltıyor.

4-) SİYAH ÇİKOLATA TÜKETİN

Alzheimer

Aşırıya kaçmamak kaydıyla günde bir iki parça bitter çikolata tüketmek, zihinsel gerilemeyi azaltıyor.

5-) STRESİNİZİ YÖNETİN

Alzheimer

İş problemleri, trafik gibi nedenlerin tetiklediği sürekli stres ve gerginlik, beyin hücrelerini tahrip ederek yeni hücre oluşumunu olumsuz etkiler. Bu nedenle stresle başa çıkabilmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

6-) FAZLA KİLOLAR İLE MÜCADELE EDİN

Alzheimer

Vücut ağırlığının Alzheimera yakalanma oranıyla doğru orantılı olduğu yapılan araştırmalar ile netlik kazanmıştır. Aşırı kiloya sahipseniz Alzheimer riskini azaltmak için mutlaka tedavi olun ve kilonuzu kontrol edin.

7-) ALKOL VE SİGARAYA DİKKAT

Alzheimer

Aşırı alkol ve sigara tüketimi, beynin küçülmesine neden olarak Alzheimer riskini artırıyor.

8- ) KARANLIKTA UYUYUN

Alzheimer

Gece lambasıyla karanlık olmayan bir ortamda yetersiz uyku, Alzheimer riskini artırıyor. Kaliteli ve yeterli uyku, hafızanın güçlendirilmesini sağlayarak Alzheimer olma riskini azaltıyor.