Akıllı Telefonların Işığı Büyümeyi Engelliyor

451

Teknolojideki inanılmaz değişim ile akıllı telefonlar, yediden yetmişe hepimizin hayatında önemli bir yer edindi ve hatta bağımlılık haline geldi. Özellikle de yeni nesil ve genç nesillerin bağımlısı olduğu akıllı telefonlar ışığı büyümeyi engelleyerek kısa boylu kalmaya neden oluyor.

akıllı telefonların ekran ışığı

Dünya genelinde yapılan ciddi bir araştırma ile akıllı telefon bağımlılığının etkileri araştırıldı. Araştırmalar, akıllı cihazların ekran ışığının büyümeyi engellediğini ortaya çıkardı. Türk Nöroşirurji Derneği Spinal ve Preferik Sinir Cerrahisi Başkanı Prof. Dr. Kadir Kotil: “Yatağına yatmış büyüme çağındaki bireylerin cep telefonu ışığı ile uyuması tehlikeli. Fazla ışıkta kalmak ergenlik döneminde boyun kısa kalmasına, beynin daha az gelişmesine neden olabilir.” açıklamasını yaptı.

UYKU HORMONU ENGELLENİYOR

akıllı telefonların ekran ışığı

Uyku hormonu olan melatonin, büyüme hormonuyla da etkileşim içerisinde bulunuyor. Karanlıkta sağlanan melatonin hormonu, biz uykudayken büyüme hormonunu da etkiliyor. Akıllı cihazların ekran ışığı da beynin karanlıkta olmadığına dair mesaj vererek melatonin salgılanmasına engel oluyor.

Uyku problemi çeken kişiler, dışarıdan melatonin takviyesi almak zorunda kalabiliyor. Tedavi sürecinde kişi karanlık ortamda uyumaya alıştırılıyor ve teknolojik cihazlardan uzak tutuluyor.

akıllı telefon ışığı

Uzmanlar tüm ışık renklerinin benzer etkiye sahip olmadığını söylüyor. Gündüz, dikkati, reaksiyon süresini ve duygu durumu artırdığı için yararlı olan mavi dalga boyları gece işleri bozabiliyor.

Gece ışığa maruz kalma çeşitli hastalıklara neden olabiliyor. Örneğin gece vardiyasında çalışan kişilerde, çeşitli kanser türleri, diyabet, kalp hastalığı, obezite görülme riski arasında ilişki saptanmış. Bu duruma ışığa bağlı olarak melatonin hormon üretimindeki azalmanın neden olabileceği düşünülüyor.

akıllı cihazların ekran ışığı

BU ÖNERİLERE DİKKAT!

Gece ışığı olarak loş kırmızı ışık kullanın. Kırmızı ışık, uyku-uyanıklığı düzenleyen sirkadiyen ritim ve melatonin hormonu üzerinde en düşük etkiye sahip.

Uyumadan 2-3 saat önce parlak ekranlara bakmaktan kaçının.

akıllı cihaz ekranı

Gece vardiyasında çalışıyorsanız ya da gece çok fazla elektronik alet kullanıyorsanız mavi ışığı engelleyen gözlük kullanın ya da cihazlarınıza mavi/yeşil dalga boyunu filtreleyen uygulama yükleyin.

Gün içerisinde olabildiğince aydınlığa maruz kalın, sizi iyi hissettirmenin yanı sıra uykuya dalmanızı da kolaylaştıracaktır.