Akıllı Telefonlar İçin Bir Dönem Sona Eriyor

376

Akıllı telefonlar için vazgeçilmez özelliklerden biri olan ve akıllı telefonların açılmasını sağlayan önemli bir özellik tarih oluyor.

akıllı telefon

Teknoloji devi Apple, iPhone X modeli ile home butonunu kaldırdı. Butonun kaldırılmasının ardından bundan sonraki telefonlarda bu tuşun olup olmayacağı merak ediliyor. Apple Touch ID’den vazgeçiyor. Yayımlanan raporlar, iPad ve iPhone modellerinde Face ID kullanılacağını doğruladı.

Parmak izi kullanımı hayal oluyor. Parmak izi kullanma şansı tamamen ortadan kalkacak ve daha üst düzeyde güvenlik sağlamak amacıyla iPhone X’te olduğu gibi akıllı telefonların ekran kilidi yüzünüz ile açılacak.

akıllı telefon Apple

APPLE 3 YENİ MODELLE GELİYOR

Apple, 2018 yılında 3 yeni model ile geliyor. iPhone X’ler önümüzdeki aylarda tarihe karışacak. Satışların kötü gitmesi ve iPhone’lara öncelik vermesi nedeniyle böyle bir karar alındı.

Hiçbir iPhone’da home butonu olmayacak bundan sonra. Ayarlarınızda yapacağınız bazı değişiklikler ile iPhone’unuza bomba bir özellik ekleyebilirsiniz.

akıllı telefon iPhone

Önce Menü’den Ayarlar/Genel’e girin. Erişilebilirlik’e dokunun. AssistiveTouch seçeneğini aktif edin. En Üst Menüyü Özelleştir seçeneğine tıklayın. 6 olan rakamı 1 olana kadar düşürün. Özel simgesine basıp Ana Ekran seçeneğini seçin. Home botununun şeklini seçin ve Ana Ekran tuşu aktif olmadığında şeffaflık seviyesini % (yüzde) 30 olarak ayarlayın.

Bu işlemlerden sonra iPhone X’e bir ana ekran tuşu eklenecek. Bu tuşu dilediğiniz gibi kullanabileceksiniz.

akıllı telefon home tuşu

DİĞER ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER

Öncelikle Power yani Güç butonu (sağda) artık tek başına telefonu kapatmanıza yaramıyor. Artık hem Güç (sağda) hem de ses aç/kapa butonlarından herhangi birine aynı anda basarak telefonu kapatma seçeneğiyle karşılaşacaksınız.

akıllı telefon parmak izi okuyucu

Tüm iPhone’larda ortak olan batarya durumu gösterme özelliği, ilk bakışta farkedilmeyecek. Bataryanızın kalan ömrünü öğrenmek için telefonu bir süre kullanmanız gerekecek. Bluetooth simgesi de açık olmasına rağmen ekranda görünmeyecek.

Home tuşu ile ana ekrana dönme de tarih oluyor. Bunun yerine ekranın altında yer alacak olan beyaz çentikten yukarı doğru kaydırdığınızda ana ekrana döneceksiniz. Hangi uygulama açık olursa olsun alttaki çentik yardımıyla ana ekrana dönebileceksiniz.