9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

279

TÜİK, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü ile ilgili istatistik verileri açıkladı. Türkiye’de her yıl 80 ile 100 bin kişi sigaradan dolayı hayatını kaybediyor. Hayatını kaybeden kişilerin 25 bini ise kadın.

dünya sigarayı bırakma günü

252 BİN ÇOCUK SİGARA İÇİYOR

250 binin üzerinde çocuk da sigara içiyor. Türkiye’de her yıl 83 bin 100 kişi sigara kaynaklı nedenlerle yaşamını yitirirken 252 bin çocuk ve 14,5 milyon yetişkin tütün ürünü kullanıyor.

Tütün ürünü kullanımının çocuklardaki oranı ise oğlanlarda yüzde 10,2, kızlarda yüzde 5,3.

TÜİK VERİLERİ AÇIKLANDI

TÜİK sigara kullanım istatistikleri

TÜİK’in 2016 verilerine göre Türkiye’de 15 yaş üzeri nüfusun yüzde 26,5’i her gün tütün ürünü kullanıyor. Bu oran 2014’te 27,3, 2010’da 25,4’tü.

Erkeklerin tütün ürünü kullanımı 2014-16 arasında azalırken kadınlarda bu oran arttı.

35-44 yaş arası erkekler yüzde 50,6 ile en fazla tütün ürünü içen yaş grubunu oluşturuyorlar.

Kadınlarda da yüzde 19,6 ile en fazla 35-44 yaş aralığı tütün içiyor.

sigara bırakma günü

Adıyaman Sağlık Müdürü Erdoğan Öz, Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Öz açıklamalarında: “Sigara kullanımı sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar vermekte, sigara ve diğer tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıklar görülebilmektedir. Sigara ve tütün dünyada en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı maddelerdir.

Sigara ve tütün kullanımı önlenebilir ölüm nedenlerinin başında gelmekte olup dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Her yıl yaklaşık 5 milyon kişinin sigara ve tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir. Dünyada meydana gelen ölüm olaylarının başında yer almaktadır ve giderek ilk sıraya yerleşme eğilimindedir.

dünya sigarayı bırakma günü

Ülkemizde 4207 sayılı ‘Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’un kamuya açık bütün kapalı alanlarda uygulanmaya başlanmasıyla birlikte tütün ile mücadelede yeni bir dönem başlamıştır. Tütün mücadelesinin bütün adımlarına halkımızın sahip çıkması kamusal hizmetlerin gücünü artırmaktadır” ifadelerini kullandı.

9 şubat sigarayı bırakma günü

BIRAKANLAR İLK 20 DAKİKADA FAYDASINI GÖRÜYOR

Öz, sigarayı bırakmanın önemine ve faydalarına ilişkin: “Sigarayı bırakanlar ilk 20 dakikadan itibaren faydasını görmeye başlar. Bir yılın sonunda koroner kalp hastalığı riski sigara içen birinin yarısı kadardır. 15 yıl sonra koroner kalp hastalığı riski sigara içmeyen biriyle aynı seviyeye inmektedir. Akciğer kanseri riski ise 10’uncu yılın sonunda sigara içen birinin sahip olduğu riskin yarısına inmektedir.” dedi.