57 Yaşındaki Kadın Robot Tarafından Öldürüldü

228

ABD Michigan’da araba parçaları üreten bir firmada çalışan 57 yaşındaki kadın, kontrolden çıkan robot yüzünden ezilerek can verdi.

57 yaşındaki 3 çocuk annesi kadın, çalıştığı firmadaki robot tarafından korkunç bir şekilde öldürüldü. Robot, kadının üzerine yüzlerce kilo ağırlığındaki römork parçasını atarak kafasını ezdi.

kadını öldüren robot

Amerika’nın Michigan eyaletinde, araba parçaları üreten bir fabrikada çalışan robot, kontrolden çıktı. Fabrikada çalışan 57 yaşındaki teknisyen kadının kafasını ezdi. 12 yıldır firmada çalışan Wanda Holbrook, rapora göre robotik makineler tarafından sıkıştırılarak orada hayatını kaybetti.

Tesisin 100 numaralı bölümünde Wanda varken, robot nedeni çözülemeden hareket etmeye başladı. Normalde bölümdeki hücreler güvenlik kapıları ile ayrılıyordu. Güvenlik kapıları, belirlenemeyen bir nedenden bir anda açıldı.

robot tarafından öldürülen kadın

Kadını sıkıştıran Wanda’nın kafasına bir römork parçası fırlattı. Wanda’nın kafası ezildi. Olayın ardından soruşturma başlatıldı. Wanda’nın eşi, 5 robotların şirketine dava açacağını söyledi.

Wanda’yı öldüren robotun, yapay zeka destekli olup olmadığı bilinmiyor. Bunun bir görünmez kaza olduğu düşünülüyor. İş, çok daha ciddiye alınarak robotların bu tavırları incelemeye alınabilir.

robotun öldürdüğü kadın

ELLON MUSK’TAN ROBOTLARLA İLGİLİ ÜRKÜTÜCÜ SÖZLER

“Bu hiçbir şey. Birkaç yıl içinde bu robotlar o kadar hızlı ilerleyecek ki onun bu günlerini el feneri ile arayacağız. Tatlı rüyalar…”

ROBOTLAR ÖLDÜREBİLİR UYARILARI DEVAM EDİYOR

“Korsan hacklediği robotlar üzerinde tam kontrole sahip olur ve istediği talimatı verebilir. Fiziksel eylemleri gerçekleştirmek, zarar vermek için kesinlikle kullanılabilirler”

robot kadını öldürdü

Tesla’nın kurucusu Elon Musk ve Google’ın satın aldığı yapay zeka şirketi DeepMind’ın kurucusu Mustafa Süleyman’ın da aralarında olduğu imzacılar, öldürme yeteneği olan robotların geliştirilmesinin ve kullanılmasının yasaklanmasını talep ederek, bu robotların yeni bir silahlanma yarışı çıkarabileceğini söylüyordu.

Stephen Hawking’in şu sözleri de akıllarda: “Yapay zeka insanlığın başına gelen en iyi şey de olabilir, en kötü şey de”