2017 Yılında Öne Çıkan 10 Bilimsel Gelişme

307

2017 yılı, bilimsel gelişmeler bakımından insanlığa umut veren bir yıl oldu. Genetik, kimya, fizik, gök bilim gibi alanlarda öne çıkan 10 bilimsel gelişme sizlerle paylaşıyoruz.

2017 YILINDA ÖNE ÇIKAN 10 BİLİMSEL GELİŞME

7 YENİ GEZEGEN KEŞFEDİLDİ

Bilimsel Olaylar Yeni Gezegen

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi ile Avrupa Güney Gözlemevi, 40 ışık yılı uzaklıkta olan küçük bir yıldızın etrafında 7 yeni gezegen keşfetti.

Bulunan 7 gezegenden 3’ünün yaşama elverişli olduğu açıklandı. Bu 3 gezegende su bulunma ihtimali üzerinde duruluyor. Bu gezegenlerin keşfedilmesi, Dünya dışında bulunan canlı varlıkların tespit edilmesi için de önemli bir temel niteliğinde.

KÜTLE ÇEKİMSEL DALGALAR

Bilimsel Olaylar Kütle Çekim Dalgaları

Kaliforniya Teknoloji Enstititüsü (Caltech), Massachusetts Teknoloji Üniversitesi (MIT) ve LIGO (Lazer İnterferometre Kütle Çekim Dalga Gözlemevi), Einstein’ın hipotezini kanıtladı.

Dünyaya uzak olan iki kara delik mercek altına alındı. Bu iki kara deliğin birbiri etrafında dönmesi sonucu oluşan kütlesel dalgalar, ilk kez 2015 yılında keşfedilmişti. 2017 yılında yapılan çalışmalar ile bu kütle çekimsel dalgalar dünyanın geri kalanıyla da paylaşıldı.

Einstein, uzay ve zamanın tek bir süreçte birleştiğini savunmuş ve buna uzay-zaman adını vermişti. Buna göre; evrendeki maddeler hareket ettikleri zaman kütle çekimsel dalgalar adı verilen dalgalar oluşuyordu.

CASSINI GÖREVİNİ SONLANDIRDI

Bilimsel Olaylar Cassini

NASA’nın Satürn keşif aracı Cassini, gezegenin atmosferine dalışını yaparak 13 yıllık görevini sonlandırdı. Cassini uzay aracı, bilim insanlarına göre; Satürn gezegeni hakkında neredeyse bütün bilgilere sahip olmamızı sağladı.

Cassini uzay aracı, uzayda 20 yıl, Satürn çevresinde ise 13 yıl geçirdikten sonra gezegenin atmosferine tıpkı bir meteor gibi dalarak görevini tamamladı.

İLK TAM GÜNEŞ TUTULMASI

Bilimsel Olaylar Tam Güneş Tutulması

Milyonlarca ABD vatandaşı, 38 yıl sonra ilk kez tam güneş tutulmasını izledi. Yaklaşık 1.5 saat süren tutulma, hava açık olduğu için rahatlıkla izlenebildi.

KALP HASTALIĞINA GENETİK TAMİR

Bilimsel Olaylar Kalp Hastalığı

ABD’li ve Güney Koreli bilim insanları ‘CRISPR/Cas9 Gen Düzenleme Yöntemi ile yaşayabilir insan embriyosu üzerinde gen düzenlemesi yaptı. Bu yöntem, kalp rahatsızlığına neden olan genleri düzeltmek için kullanıldı.

HOMO SAPİENS’İN EN ESKİ FOSİLLERİ BULUNDU

Bilimsel Olaylar Homo Sapiens

Yapılan bir araştırma homo sapiens’in yani insanın, sanıldığından daha yaşlı olduğunu ortaya koydu. Fas’ta bulunan yüz, çene, diş, bacak ve kol kemiği fosillerini inceleyen araştırmacılar bunların 315.000 yaşında olduğu sonucuna vardı.

METALİK HİDROJEN YARATILDI

Bilimsel Olaylar Metalik Hidrojen

Dünyada ilk kez Harward Üniversitesinden bilim insanları, laboratuvar ortamında metalik hidrojen yaratmayı başardı.

MOLEKÜLER DÜNYAYA DAHA YAKINDAN BAKILDI

Bilimsel Olaylar Moleküler Dünya

Ekim ayında Nobel Kimya Ödülü Cryo-elektron mikroskobu üzerinde çalışan Jacques Dubochet, Joachim Frank ve Richard Henderson adlı 3 bilim insanına verildi.

KUANTUM BİLGİSAYARINA GERİ SAYIM

Bilimsel Olaylar Kuantum Bilgisayarı

Kuantum bilgisayarları sürecine doğru ilerleme başladı. Sussex Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı bir çalışma ile yakında ilk versiyonu görülebilecek

8.KITA İDDİASI

Bilimsel Olaylar 8. Kıta

Afrika, Antarktika, Avustralya, Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ile Güney Amerika. Hepimiz dünyada 7 kıta bulunduğunu biliyoruz.

2017 yılında ise araştırmacılar, 8. Bir kıta bulunduğunu iddia etti: Zelandiya.