107 Bin Kişi Neden Gemlik’ten Taşınıyor?

269

Geçtiğimiz gün, KHK’dan, Bursa’nın Gemlik ilçesi ile ilgili bir karar çıktı. Kararda, deprem bölgesi olan ve fay hattı üzerinde bulunan Gemlik ilçesinin, orman vasfı olmayan bir araziye taşınacağı açıklandı. 413 kilometrekare alanda bulunan ve 107 bin nüfusa sahip Gemlik ilçesi, tamamen taşınacak!

Gemlik

Belediye Başkanı: “İlçede bu karardan herkes çok mutlu oldu.”

Geçici maddenin eklenmesini değerlendiren Belediye Başkanı Refik Yılmaz: “Gemlik için tarihi bir karar. İlçede bu karardan herkes çok mutlu oldu. 1999 depreminin merkezi burası olmamasına rağmen, depremi çok şiddetli bir şekilde yaşamıştık. Gemlik ilçesinin kurulduğu yer bilimsel olarak tamamen balçık zemine sahiptir. Yapılar deniz kumu ile yapıldığı için binaların taşıma gücü zayıflamıştır. 4 mahallemizdeki yaklaşık 50 bine yakın vatandaşımız büyük bir risk altındadır. Allah korusun 6 şiddetinde bir deprem olacak olsa, binlerce vatandaşımızı kaybetme riski ile karşı karşıyayız” dedi.

Zeytinler Korunacak

Başkan Yılmaz: “Biz projelerimizi hazırladık. Varlık içerisinde yokluk çekmeyelim. Sağlam zeminli bölgelerimize binaları yapalım diye düşündük. Ancak Gemlik denince akla zeytin de geliyor. Bizim ilçemizin her tarafı zeytin. Zeytini de korumamız gerekiyor. O açıdan projelerimizi öncelikle orman bakanlığına sunduk. Yapılan incelemelerde uygun bulundu. Daha sonra cumhurbaşkanı ve başbakanımız da onayladı. Gemlik’i, yamaçlarındaki makilik alanlara bilimsel olarak orman olarak muhafazasından fayda görülmeyen, altı kayalık olan bölgelere taşıyacağız. Yaklaşık 300 hektarlık bir alan inşallah Orman Bakanlığı’ndan hazineye geçecek. Buna karşılık hazine, orman tesis etmek üzere takasta bulunacak. Yasa gereği ormanlık alanlar daraltılamıyor. Her ne kadar taşlık, kayalık da olsa orman olarak tescillenmiştir.” diye konuştu.

Bütün Binalar Deniz Manzaralı Olacak

Belediye olarak bin 400 konut yaptıklarını açıklayan Yılmaz: “Bu konutlara yaklaşık 17 bin talep oldu. Bu talebi karşılamak için de bu projeye başlıyoruz. Vatandaşımız bu projeden karlı çıkacaktır. Gemlik’te insanlara güvenli mekanlar tesis edeceğiz. İkincisi de vatandaşımızın taşınacağı bölge daha temiz ve planlı bir alan olmuş olacak. Bütün binalar, evler deniz manzaralı olacak. Gemlik’te yaşayıp da deniz havası almayan, denizi göremeyen vatandaşlarımız, devletimizin sağladığı imkanlarla cüzi bir rakama buna sahip olacak. Bu tarihi bir projedir. Bu projede bizlerin taleplerini geri çevirmeyen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.